New York 29. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)

Mjanmarský poradca pre národnú bezpečnosť odmietol vo štvrtok tvrdenia o prebiehajúcich etnických čistkách vo svojej krajine zatiaľ čo generálny tajomník OSN António Guterres označil utečeneckú krízu Rohingov za “nočnú moru”, uviedla agentúra DPA.
Na snímke enerálny tajomník OSN António Guterres

Guterres vystúpil na prvom otvorenom zasadnutí OSN o Mjanmarsku od vypuknutia exodu viac než pol milióna moslimských Rohingov z Mjanmarska do susedného Bangladéša, ktorý sa začal pre niekoľkými týždňami.
Podľa Guterresa je utečenecká kríza Rohingov v Mjanmarsku nočnou morou ľudských a humanitárnych práv.
Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová navrhla, aby štáty dodávajúce zbrane mjanmarskej armáde, svoje obchody zastavili pokým sa neskončí násilie prebiehajúce v Jakchainskom štáte.
Mjanmarský poradca pre národnú bezpečnosť vo svojom prejave uviedol, že “v Mjanmarsku nedochádza k etnickým čistkám a ani ku genocíde”. “Náboženské skupiny žili veľa seba v harmónii celé dejiny – situácia, ktorá sa dnes deje, je dôsledkom terorizmu a nie náboženstva,” vysvetlil.
Utečencov, ktorí utiekli z Mjanmarska, je podľa bangladéšskeho veľvyslanca pri OSN Masuda Bin Momena také množstvo, že situácia je neudržateľná. OSN preto požiadal o vytvorenie tzv. bezpečných zón pre Rohingov nachádzajúcich sa stále v Mjanmarsku.
“Najdôležitejším je, aby zostávajúcim civilistom Rohingov v Jakchkainskom štáte bola garantovaná bezpodmienečná ochrana a boli pre nich vytvorené bezpečné zóny pod správou OSN priamo v Mjanmarsku,” povedal.
Diplomati a vysokopostavení zamestnanci OSN mali vo štvrtok naplánovanú cestu do Jakchainského štátu v severozápadnom Mjanmarsku, ktorý je epicentrom tohto konfliktu. Let ale v dôsledku zlých poveternostných podmienok preložili na pondelok, oznámilo mjanmarské ministerstvo informácií.