Bamako 30. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)
 
Generálny tajomník OSN António Guterres navštívil misiu OSN v Mali, ktorá zaznamenala najväčšie straty na životoch spomedzi všetkých misií OSN po celom svete, informovala agentúra AP.

Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres

Stabilizačná misia OSN v Mali (MINUSMA) prišla iba vlani o 21 svojich príslušníkov a siedmich ďalších civilistov. Štvrtý rok po sebe zaznamenala najviac strát na životoch zo všetkých misií OSN celosvetovo.
OSN v marci oznámila, že od roku 2013 bolo zabitých 162 ľudí nasadených v západoafrickom Mali, čím sa tamojšia mierová operácia svetovej organizácie stala doposiaľ najkrvavejšou.
Mierové sily OSN a francúzske vojenské jednotky umiestnené v severnom Mali sú takmer neustále terčom útokov odhodlaných a dobre vyzbrojených džihádistických skupín, ktoré sú vnímané ako najvážnejšia hrozba pre bezpečnosť v celom africkom regióne Sahel.
Guterres by sa mal zúčastniť na spomienkovom obrade venovanom pamiatke padlých príslušníkov mierových zborov OSN. Navštívi nedávno vytvorené veliteľstvo spoločných ozbrojených síl piatich krajín afrického sahelského regiónu (G5 Sahel), ktorými sú Burkina Faso, Mali, Mauritánia, Niger a Čad.
Šéf OSN má tiež na programe stretnutie s prezidentom Ibrahimom Boubacarom Keitom a ďalšími predstaviteľmi Mali iba dva mesiace pred tamojšími prezidentskými voľbami.
 
Príspevok Guterres navštívil misiu OSN v Mali, ktorá má najväčšie straty na životoch zobrazený najskôr Hlavné správy.