New York 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:KEYSTONE/Jean-Christophe Bott)

Novozvolený generálny tajomník Organizácie Spojených národov – bývalý portugalský premiér António Guterres, ktorý sa ujme funkcie 1. januára – povolal do vedenia svetovej organizácie viaceré ženy

BR OSN oficiálne navrhla Antónia Guterresa za nového generálneho tajomníkaBR OSN oficiálne navrhla Antónia Guterresa za nového generálneho tajomníka

V poradí deviaty muž šéfujúci OSN v jej dejinách tak splnil prísľuby, podľa ktorých sa počas svojho päťročného mandátu chce zaslúžiť o rovnomernejšie rodové a geograficky vyváženejšie obsadenie vedúcich pozícií svetovej organizácie.

Za svoju námestníčku vymenoval Portugalčan doterajšiu nigérijskú ministerku životného prostredia Aminu J. Mohammedovú (55).

Ide o ženu, ktorá pôsobila ako špeciálna poradkyňa pre trvalo udržateľný rozvoj Guterresovho predchodcu vo funkcii, Juhokórejčana Pan Ki-muna. Predtým riadila Centrum pre riešenia rozvojovej politiky a ako vysokoškolská pedagogička pôsobila na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Mohammedová – matka šiestich detí – nahradí vo funkcii švédskeho diplomata Jana Eliassona, ktorý podobne ako Pan Ki-mun končí svoje pôsobenie vo vedení OSN.

Šéfkou Guterresovho kabinetu bude kariérna diplomatka Maria Luiza Ribeirová-Viottiová (62) z Brazílie, ktorá má skúsenosti z diplomacie od roku 1976. V období rokov 2007-11 pôsobila ako veľvyslankyňa pri OSN a v rokoch 2013-16 ako veľvyslankyňa v Nemecku. Je absolventkou štúdia ekonómie a následne diplomatickej akadémie a má jedného syna. Viottiová, rodáčka z mesta Belo Horizonte, je skúsenou diplomatkou s množstvom kontaktov medzi kolegami.

Novozriadenú funkciu poradkyne pre politické otázky by podľa Guterresových predstáv mala prevziať ďalšia žena, Kchang Kchjung-wha z Kórejskej republiky. Od roku 2013 bola námestníčkou generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a aktuálne pôsobila ako šéfka prechodného tímu novozvoleného šéfa svetovej organizácie. Je trojnásobnou matkou, študovala vo vlasti i v USA a v diplomacii pôsobí po spolupráci s viacerými firmami od roku 1998.

Medzi 12 konkurentmi, ktorých Guterres v súboji o post šéfa OSN porazil, bolo sedem žien. Niektoré členské krajiny organizácie – ale aj mimovládne organizácie či občianske skupiny – sa intenzívne zasadzovali za zvolenie prvej generálnej tajomníčky tejto organizácie.

Na sklonku júna 2016 tvorili ženy 34,8 percenta zo 40.131 členov sekretariátu OSN.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.