Moskva 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Selahattin Sevi)

Turecký islamský duchovný Fethullah Gülen, ktorý žije v exile v Spojených štátoch, odsúdil vraždu ruského veľvyslanca v Turecku a odmietol obvinenia, že za útokom stálo jeho hnutie

Na snímke turecký duchovný Fethullah GülenNa snímke turecký duchovný Fethullah Gülen

Ruského veľvyslanca Andreja Karlova zastrelil v pondelok policajt mimo služby pred šokovanými svedkami na výstave fotografií v Ankare. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu vyhlásil, že páchateľ Mevlüt Mert Altintaš bol spojený s Gülenovým hnutím.

Gülen vo videoposolstve, ktoré dnes dostala k dispozícii agentúra Associated Press (AP), obvinil tureckú vládu z očierňovania svojho hnutia. Tvrdí tiež, že vláda obviní jeho stúpencov aj z vykonania prípadných ďalších atentátov.

“Nemôžu presvedčiť svet o takých obvineniach,” vyhlásil Gülen.

K zodpovednosti za vraždu Karlova sa prihlásila ozbrojená koalícia Džajš al-Fatah, ktorej členom je aj džihádistický Džabhat Fath aš-Šám (Front dobytia Sýrie), známy donedávna ako Front an-Nusra.

V Moskve sa dnes uskutočnia smútočné obrady za Karlova, na ktorých sa zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.