Nitra 19. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Slovenská futbalová „dvadsaťjednotka“ ukončila kalendárny rok 2019 dvoma víťazstvami a dobre sa naladila na budúcoročné pokračovanie kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2021 v Maďarsku a Slovinsku. Zverenci trénera Adriána Guľu v pondelok na ihrisku v Nitre zdolali rovesníkov z Gruzínska 3:2 a v druhej kvalifikačnej skupine im patrí štvrtá priečka len o skóre za týmto súperom. Na prvých Francúzov aj druhých Švajčiarov strácajú mladí Slováci tri body, no oba tímy majú zápas k dobru a zatiaľ nezaváhali

Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov Adrián Guľa

„V mládežníckych kategóriách máme dlhodobo problém zvíťaziť v dvoch zápasoch po sebe. Chceli sme preto hráčov motivovať k tomu, aby to dokázali. Minulý týždeň odohrali dobrý zápas s Bieloruskom a už v nedeľu som z nich cítil tímovosť a súdržnosť. Bolo cítiť, že proti Gruzíncom hrali aj za zranených či absentujúcich spoluhráčov. Novembrový zraz hodnotím pozitívne. Necestovali sme a boli sme neustále pokope,“ povedal kouč Guľa.

„Sokolíci“ mali počas septembrových a októbrových zápasov problémy v defenzíve, keď v štyroch vystúpeniach inkasovali dvanásť gólov. Dva novembrové duely proti Bielorusku (3:0) a Gruzínsku (3:2) priniesli pozitívnu zmenu v obrannej činnosti celého tímu. „Hráme na určité riziko a defenzíva nestojí iba na výkonoch obrancov a brankára. Je to záležitosť celého mužstva. V minulých zápasoch sme dostali veľa gólov z brejkových situácií, ale tentoraz to bolo iné. Som rád, že Alexander Mojžiš zvládol svoj debut v reprezentácii do 21 rokov a takisto Martin Šulek splnil úlohy na pozícii stopéra,“ pokračoval 44-ročný rodák z Novák.

Zlepšenie v obrane nemalo vplyv na produktivitu v útoku. Slováci v dvoch dueloch nastrieľali dovedna šesť gólov a pokračujú v trende z predchádzajúcich stretnutí. „Tento tím sa neustále zlepšuje. V príprave dal šesť gólov Arménom, štyri Grékom a rovnako štyrikrát sa presadil v kvalifikácii proti hráčom Lichtenštajnska. Trikrát skóroval proti Francúzom a okrem toho dal aj dva neuznané góly. Rovnako trikrát sa presadil aj teraz proti Bielorusom a Gruzíncom. Chalani chcú na sebe pracovať, čo je pozitívne. Sme však odkázaní na spoluprácu s klubmi, a tak dúfam, že v nich budú hrávať,“ hovoril Guľa.

Bývalý tréner MŠK Žilina nemohol v novembri počítať s viacerými dôležitými hráčmi. V útoku mu chýbali zranení Ľubomír Tupta s Dávidom Strelcom a vekom ešte „dvadsaťjednotkár“ Róbert Boženík nastupuje pravidelne v seniorskom tíme Slovenska. Na hrote sa preto objavil Ladislav Almási z druholigovej Petržalky, ktorý strelil gól Bielorusom a proti Gruzíncom predviedol ukážkovú bojovnosť. „Musím významne oceniť jeho nasadenie. Mal zdravotné problémy a nemohol kvalitne trénovať. Už po jednom polčase s Bieloruskom bol veľmi unavený, ale realizačný tím ho dal dokopy a on predviedol v druhom zápase maximum svojich schopností. Môže nám priniesť do ofenzívy niečo iné ako Strelec alebo Tupta. Viazal na seba urastených stopérov, je gólový a rastie z neho zaujímavý útočník.“

Najbližší asociačný termín je naplánovaný až na koniec marca budúceho roka, kedy nastúpia slovenskí futbalisti do 21 rokov v rámci kvalifikácie v Gruzínsku a doma proti Lichtenštajnsku. Dlhú štvormesačnú pauzu by chcel tréner Guľa prerušiť jedným zrazom v úvode roka. „Verím, že nezaspíme zimným spánkom. Chceme sa stretnúť už v januári a zobrať chlapcov na sústredenie, ale možno sa uvidíme až v marci. Myslím si, že ak si hráči udržia potrebnú emóciu, budú tímoví aj súdržní, tak budú mať súperi s nami problémy. Hráči videli sami na sebe, že sa môžu zlepšovať aj v priebehu krátkeho času,“ doplnil Guľa.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj