Venezuela 12. februára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)
 
Venezuelský samozvaný dočasný vodca pre RT uviedol, že za zúfalú humanitárnú situáciu vo Venezuele môže výlučne “korupčný režim” a sľúbil, že demokracia bude prijatá so slobodnými voľbami, akonáhle bude Maduro preč

Na snímke Juan Guaido

“Nie je pravda, že existuje hospodárska blokáda. Existujú sankcie proti korupčným úradníkom a zlodejom,” povedal Guaidó v exkluzívnom rozhovore pre RT Spanish a odmietol akúkoľvek predstavu, že sankcie USA a roky hospodárskeho a politického tlaku na Caracas mohli prispieť k zhoršeniu sociálno-ekonomickej situácie vo Venezuele.
“Musíme sa postarať o humanitárnu situáciu, preto zhromažďujeme pomoc, aby sme zmiernili katastrofu, ktorú vytvoril Maduro.”
Nemá to nič spoločné s blokádou, má to čo dočinenia so skutočnosťou, že peniaze boli ukradnuté!“, zopakoval opozičný vyzývateľ Madura. Predstavitelia Venezuely nakradli 700 miliónov dolárov na ruskej rope, okradli ľudí z Venezuely a teraz hladujeme. ”
Organizácia Spojených národov (ako aj vláda Madura, ktorá obviňuje Američanov z úmyselného zhoršenia humanitárnej situácie vo Venezuele), však pravdepodobne nesúhlasí s Guaidovými hodnoteniami:
Ekonomické sankcie zhoršujú už teraz akútnu krízu, ktorá ovplyvňuje venezuelské hospodárstvo, čo zvyšuje škody spôsobené hyperinfláciou a poklesom cien ropy,” uviedol len rped pár týždňami osobitný spravodajca OSN Idriss Jazairy.” Použitie sankcií zo strany vonkajších mocností na zvrhnutie zvolenej vlády je v rozpore so všetkými normami medzinárodného práva.”
Maduro a jeho “skorumpovaný režim” sa dostali do kúta a čoskoro sa rozpadnú, či už s vonkajšou pomocou, alebo bez nej, pretože 90 percent obyvateľstva je naštvaných a chcú zmenu -a armáda sa čoskoro postaví na stranu venezuelského ľudu, trdí Guaidó.
Vyhýbajúc sa otázke o budúcich “slobodných a spravodlivých” voľbách, ktoré sú tak dychtivo požadované niektorými zahraničnými štátmi a inými, ktorí veria, že Nicolas Maduro si “uzurpoval” moc v dôsledku bojkotu minuloročných opozičných volieb, odmietol vymenovať akýkoľvek konkrétny dátum.
“Budeme žiadať skutočne slobodné voľby vo Venezuele, keď skončí uzurpovanie a budeme môcť vybudovať mechanizmy na skutočne slobodné voľby,” opakovane sľúbil Guaido a uviedol, že verí, že Maduro nemá inú možnosť, ako sa vzdať.
Keď máme 60 krajín [podporujúcich opozíciu], masové demonštrácie, keď sa humanitárna pomoc chystá naplniť, keď vidíme, že Maduro stráca podporu … vieme, že Maduro je čoraz viac izolovaný a oddeľovaný od akéhokoľvek financovania.
Guaidó, ktorý sa v januári vyhlásil za “dočasného prezidenta” Venezuely a získal okamžité požehnanie Spojených štátov a jeho spojencov v Európe a celej Latinskej Amerike, nevylučuje, že by musel urobiť “kontroverzné” rozhodnutie. “Povoliť” “humanitárnu” intervenciu. Trumpova administratíva tiež avizovala, že na stole sú všetky možnosti, aby tak zachránili Venezuelčanov od “represívneho diktátora” Madura.
Juan Guaidó pre RT uviedol, že jednou z vecí, na ktoré sa musí krajina zamerať, je využitie bohatých zásob ropy v krajine a zvýšenie jej produkcie. Čo pomôže obyčajným Venezuelčanom, ktorí v súčasnosti nevidia prínosy prírodných zdrojov svojej krajiny. A tiež to priláka zahraničných partnerov, ako sú Spojené štáty, Čína a Rusko, ktoré v konečnom dôsledku “zachraňujú” priemysel.
 
Príspevok Guaidó: “Maduro musí odísť!” USA iba prenasledovali skorumpovaných úradníkov, aby zachránili Venezuelčanov zobrazený najskôr Hlavné správy.