Kyjev, 14. februára 2018 (HSP/ria.ru, srspol.sk/Foto:TASR/AP-Alexander Ermochenko)

Súčasný predseda výboru Verchovnoj rady Ukrajiny pre otázky národnej bezpečnosti a obrany Sergej Pašinskij a poslanec Vladimír Parasjuk sa osobne podieľali na zabíjaní ľudí počas kyjevského majdanu vo februári 2014, vyhlásil gruzínsky snajper Alexandr Revazišvili, ktorý, podľa jeho vlastných slov, bol svedkom týchto udalostí
Ilustračné foto

„Pašinskij strieľal zo svojho samopalu krátkymi dávkami. Mladý Parasjuk z pušky Saiga, jeho otec z pušky SKS,“ uvádza sa vo výpovediach Revazišviliho advokátovi, s ktorými je ochotný postaviť sa pred ukrajinský súd a ktoré má k dispozícii aj RIA Novosti.
Korešpondent hovoril v Tbilisi s gruzínskymi odstreľovačmi, ktorí sa, podľa ich vlastných slov, bezprostredne zúčastnili tragických udalostí na majdane. Oni tvrdia, že zbrane a rozkaz na spustenie paľby taktiež dostávali od Pašinského. Podľa slov bývalého gruzínskeho vojaka Kobu Nergadzeho, na Ukrajinu ho s ďalšími snajpermi pozval poradca bývalého prezidenta Gruzínska Michaila Saakašviliho Mamuka Mamulašvili, ktorý teraz velí „Gruzínskej légii“, bojujúcej v Donbase na strane Kyjeva. Mamulašvili vydal pokyn „urýchlene cestovať na Ukrajinu na pomoc protestujúcim“. Nergadze uviedol, že jeho skupina mala vyčlenených 10 tisíc dolárov, ďalších 50 tisíc sľubovali po návrate zo služobnej cesty.
Taliansky „5kanál“ odvysielal dokumentárny film, v ktorom talianski novinári hovorili s Nergadzem, Revazišvilim a Zalogi Kvapacchelija. Podľa týchto ľudí v roku 2014 boli ako snajperi vyslaní do Kyjeva exprezidentom Gruzínska Michailom Saakašvilim. Jeden z nich tvrdil, že na moment zostrenia situácie gruzínskemu oddielu rozkázali páliť po bojovníkoch „Berkutu“ a aj po protestujúcich, lenže gruzínsky oddiel tento rozkaz pochopil ako provokáciu a preto nestrieľal.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.