Moskva 27. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
 
Energetické projekty Ruska s európskymi štátmi sú predovšetkým komerčné, vyhlásil zástupca ruského ministra zahraničia Alexander Gruska, keď komentoval slová amerického prezidenta Donalda Trumpa o údajnej energetickej závislosti Nemecka na Rusku

Na snímke americký prezident Donald Trump

“S politického a geopolitického hľadiska samozrejme (projekty – pozn. red.) vytvárajú aj materiálny faktor pre spevnenie bezpečnosti v Európe. Je to pozitívna vzájomná závislosť,” dodal Gruska.
Zároveň sa podľa diplomata niektoré krajiny snažia prezentovať situáciu v úplne inom svetle. Gruska zdôraznil, že USA silne tlačia na Európu ohľadom energetickej spolupráce s Ruskom. Označil tieto kroky za absolútne neprípustný politický nápor.
“Chceli by sme dúfať, že pri prijatí rozhodnutia o tom, ako sa dajú aj naďalej v tejto oblasti nadväzovať vzťahy s Ruskom, budú brať do úvahy aspekty, o ktorých hovorím: spoľahlivosť, postupnosť, nevnímanie kolísania politickej konjunktúry. Najdôležitejšie je, že toto sa opiera o dôveryhodný komerčný základ. Náš plyn je lacnejší ako skvapalnený,” uviedol Gruska.
Gruska zdôraznil, že akýkoľvek politik, ktorý sa rozhoduje v tejto sfére, musí brať do úvahy ekonomickú situáciu.
 
Príspevok Gruska reagoval na Trumpovu kritiku Severného prúdu 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.