Bratislava 3. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

“Doteraz sme v kauze eurofondov mohli hovoriť o zodpovednosti Slovenskej národnej strany a jej nominanta Petra Plavčana. Dnes sa pod machinácie na rezorte školstva podpísali všetky tri koaličné strany a stala sa z toho vládna kauza,” reagoval Branislav Gröhling, poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo na tlačovú konferenciu po rokovaní koaličnej rady.
Na snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS)

“Strany SMER-SD, SNS a MOST-HÍD dokázali, že korupciu nedokážu vyšetriť a zrejme to ani nechcú robiť,” tvrdí poslanec. Podľa SaS ide o dôkaz, že takzvaná “vláda kontinuity” korupciu len kontinuálne podporuje a maskuje.
Gröhling poznamenal, že Andrej Danko na tlačovej besede hovoril o zastavení druhej eurofondovej výzvy za 288 miliónov eur, ale veľmi málo sa venoval prvej za 301 miliónov eur, kde sa vynára čoraz viac podozrení. “Do tejto výzvy na vedeckovýskumné projekty do 7 miliónov eur sa mohli zapojiť iba firmy. Medzi víťazmi sú aj také, ktoré pred rokom 2016 vedu a výskum nerobili, firmy, ktoré nemajú viac ako 2 zamestnancov, firmy, ktoré dlžia na daniach a odvodoch alebo firma, ktorá je v konkurze,” hovorí poslanec.
“Na eurofondy prispievame aj my, to znamená, že vláda takto pripravuje každého jedného občana o peniaze, ale aj o budúcnosť tejto krajiny. Je nehorázne, ak ani po tejto kauze nebude vyvodená žiadna politická zodpovednosť voči ministrovi, ktorý nezakročil proti podozrivému prideľovaniu eurofondov, nereagoval adekvátne na výzvu rektorov ani na vznesené podozrenia týkajúce sa odbornosti víťazných firiem či údajného žiadania úplatkov,” myslí si Gröhling, pričom dodal, že jediným riešením zostáva mimoriadna schôdza na odvolanie Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.