Bratislava 10. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová svojím pretrvávajúcim konfliktom so Slovenskou akadémiou vied (SAV) škodí slovenskej vede. Uviedol to Branislav Gröhling, poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíder strany pre školstvo.

Na snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS)

Konflikt, ktorý vyvolala ministerka školstva s SAV, bude mať podľa Gröhlinga katastrofálne dôsledky na vedu a výskum na Slovensku. Vďaka konaniu ministerstva Agentúra na podporu výskumu a vývoja nemôže financovať jednotlivé granty SAV.
Podľa tímlídra SaS pre školstvo môže nasledovať ďalší útok. „SAV nemá garantovaný rozpočet na budúci rok. Ministerka nepodpísala stabilizačnú zmluvu, ktorá zabezpečovala akadémii vied stabilný rozpočet každý rok. Možno preto očakávať, že ministerka bude šikanovať akadémiu naďalej a v novom roku jej zníži rozpočet.“
Gröhling upozornil, že spoločnosť Taylor Wessing vypracovala komplexnú právnu analýzu, ktorá dáva za pravdu SAV a odporúča jej dať podnet na prokuratúru pre nečinnosti ministerstva. „Prečo ministerstvo túto právnu analýzu ignoruje? SNS opäť dokazuje, že má za lubom niečo iné, napr. zoštátnenie SAV bez náhrady,“ dodal poslanec Gröhling.
Redakciu informoval Róbert Buček, Komunikačné oddelenie SaS.
 
Príspevok Gröhling: Ministerka Lubyová škodí slovenskej vede, hrozí ďalší útok na SAV zobrazený najskôr Hlavné správy.