Bratislava 19. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
To, čo dosiahli strany súčasnej vládnej koalície počas ich pôsobenia v školstve, je katastrofa. Vyhlásil poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislav Gröhling v súvislosti s vedením rezortu školstva od vyhlásenia samostatného Slovenska.

Na snímke poslanec Branislav Gröhling (SaS)

Terajšie vládne strany šéfovali školstvu spolu takmer 15 rokov od roku 1993. SNS dokopy zodpovedala za toto ministerstvo približne 10 rokov a 8 mesiacov, Smer-SD ďalšie 4 roky, počas ktorých sa vystriedali traja ministri. Štyri roky riadili ministerstvo školstva nominanti strany SDĽ, ktorá vznikla transformáciou Komunistickej strany Slovenska. Najviac ministrov školstva pochádzalo z SNS (šesť ministrov vrátane dočasnej ministerky Matečnej) a zo Smeru (traja ministri).
„Výsledky práce vládnych strán počas ich pôsobenia v školstve sú žalostné. Školy nemajú dostatok učebníc, v rezorte sa neustále plytvá peniazmi. Rezort školstva bol o škandáloch, neustálych výmenách ministrov a rečiach o reforme, ktorá však reálne nikdy neprišla,“ upozornil poslanec NR SR a zdôraznil, že celé štvorročné funkčné obdobie zatiaľ zvládli len dvaja ministri školstva.
Gröhling pripomína, že za posledných 10 rokov sa výsledky slovenských žiakov v medzinárodných meraniach prepadli. Dokonca už naši  štvrtáci na základnej škole zaostávajú za priemerom krajín EÚ v prírodovede a matematike podľa testov TIMSS.
„Súčasné vládne strany mali dostatočne dlhý čas na to, aby školstvo skvalitnili. Opakovane ukázali, že rezort nedokážu viesť a že pod ich vedením školstvo iba upadá,“ poznamenal B. Gröhling a na záver dodal: „Štvrťstoročie stagnácie slovenského školstva znamená, že strácame drahocenný čas vychovávať vzdelanú novú generáciu. To spôsobuje slovenskej spoločnosti nenávratné škody.“
Redakciu informoval Róbert Buček, Komunikačné oddelenie SaS.
 
Príspevok Gröhling: 25 rokov slovenského školstva je najmä o stratenom čase zobrazený najskôr Hlavné správy.