Bratislava 17. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová si v pondelok na univerzite Georgea Washingtona prevzala za svoje aktivity na ochranu klímy ocenenie Veľvyslankyňa svedomia, ktoré jej v júni udelila organizácia Amnesty International (AI). Informuje portál Echo24

Na snímke Greta Thunbergová a Kumi Naidoo pri preberaní ceny Amnesty International

“Zmeny a politické kroky, ktoré sú k riešeniu krízy potrebné, teraz skrátka neexistujú,” uviedla Greta vo vystúpení na univerzite. Doplnila, že všetci preto musia vyzývať osoby pri moci, aby skutočne začali konať.

Generálny tajomník Amnesty International Kumi Naidoo uviedol, že cena nepatrí iba mladej aktivistke, ale že je určená všetkým mladým ľuďom, ktorí sa zúčastňujú demonštrácií. Ocenenie venovala všetkým protestujúcim aj Gréta, ktorá protesty s názvom “Piatky pre budúcnosť” odštartovala v auguste 2018.

Portál Echo24 informuje, že mladá aktivistka a študenti, ktorí sa protestov zúčastnili, získali to isté ocenenie, ktoré ako prvý dostal v roku 2003 niekdajší československý a český prezident Václav Havel.

Thunbergová v pondelok na univerzite hovorila okrem iného aj o deštrukcii planéty, znečistení ovzdušia a vody a ohrozenia živočíšnych druhov. Zároveň tiež hovorila o pomalom ale istom oživení hnutia za záchranu klímy. V svojom prejave tiež vyzvala mladých ľudí, aby vyšli opäť do ulíc.

Protesty počas školského vyučovania

Greta si získala celosvetovú pozornosť prvýkrát v auguste minulého roka, keď sama so svojím transparentom protestovala v čase školského vyučovania pred švédskym parlamentom.

Jej snaha inšpirovala aj tisícky študentov po celom svete, ktorí vynechali školu, aby sa zúčastnili protestov v deň globálneho boja proti zmene klímy a vyzvali vládu, aby riešila globálne otepľovanie ako prioritu tvárou v tvár klimatickej kríze (viac v článku).

Následne tiež vzbudila pozornosť svojím ráznym prejavom počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.

Za jej odvahu si vyslúžila obdiv a rešpekt osobností, politikov a hlavne mladých ľudí po celom svete. No nevyhla sa ani kritike. Slovenskú poslankyňu Zuzanu Zimenovú napríklad znepokojuje, s akou ľahkosťou si Gréta v mene záchrany planéty mieša priority a povzbudzuje mladých, aby zahodili vzdelávanie. (viac v článku)

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj