Štokholm 25. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/The Canadian Press-Melissa Renwick)

Švédska ekoaktivistka v utorok na svojom instagramovom profile informovala o svojej nákaze. Podľa svojich slov mala Greta Thunbergová všetky symptómy, rovnako ako jej otec, na základe čoho dospela k záveru, že obaja sa nakazili koronavírusom. Momentálne sa cíti dobre a je presvedčená, že chorobu zdolala

Na snímke Greta Thunbergová

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v utorok na svojej stránke na Instagrame uviedla, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou nakazila novým typom koronavírusu, ktorý nesie názov COVID19. Svoje domnienky odôvodnila tým, že mala všetky symptómy, ktoré sú pre toto ochorenie typické.

Posledné dva týždne som nevychádzala von. Potom, čo som sa vrátila zo svojej cesty zo strednej Európy, som sa izolovala (v prenajatom byte, oddelená od svojej matky a sestry), pretože v tú dobu už bolo v Nemecku niekoľko prípadov COVID19, ktoré boli veľmi podobné tým, čo boli v Taliansku, uviedla na začiatku príspevku Thunbergová.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

The last two weeks I’ve stayed inside. When I returned from my trip around Central Europe I isolated myself (in a borrowed apartment away from my mother and sister) since the number of cases of COVID-19 (in Germany for instance) were similar to Italy in the beginning. Around ten days ago I started feeling some symptoms, exactly the same time as my father – who traveled with me from Brussels. I was feeling tired, had shivers, a sore throat and coughed. My dad experienced the same symptoms, but much more intense and with a fever. In Sweden you can not test yourself for COVID-19 unless you’re in need of emergent medical treatment. Everyone feeling ill are told to stay at home and isolate themselves. I have therefore not been tested for COVID-19, but it’s extremely likely that I’ve had it, given the combined symptoms and circumstances. Now I’ve basically recovered, but – AND THIS IS THE BOTTOM LINE: I almost didn’t feel ill. My last cold was much worse than this! Had it not been for someone else having the virus simultainously I might not even have suspected anything. Then I would just have thought I was feeling unusually tired with a bit of a cough. And this it what makes it so much more dangerous. Many (especially young people) might not notice any symptoms at all, or very mild symptoms. Then they don’t know they have the virus and can pass it on to people in risk groups. We who don’t belong to a risk group have an enormous responsibility, our actions can be the difference between life and death for many others. Please keep that in mind, follow the advice from experts and your local authorities and #StayAtHome to slow the spread of the virus. And remember to always take care of each other and help those in need. #COVID #flattenthecurve

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg), 24 Mar 2020 o 8:22 PDT

Ďalej švédska aktivistka dodala, že približne pred desiatimi dňami pocítila prvé symptómy, pričom boli rovnaké ako tie, ktoré mal aj jej otec, ktorý pricestoval spolu s Gretou z Bruselu. Išlo konkrétne o únavu, zimnicu, bolesť hrdla a kašeľ. Gretin otec, Svante Thunberg, mal rovnaké symptómy a horúčku. Podľa Thunbergovej vo Švédsku nie je možné sa nechať testovať, kým človek nie je v ťažkom stave a nepotrebuje intenzívnu zdravotnú starostlivosť. Práve preto sa švédska aktivistka, rovnako ako jej otec, nenechali testovať. Avšak, Thunbergová nepochybuje, že spolu so svojím otcom prekonali práve koronavírus, a to kvôli uvedeným symptómom.

V súčasnej dobe si je Thunbergová istá tým, že sa uzdravila. Vo svojom príspevku tiež zdôraznila, že sa symptómy nákazy nijako podstatne nelíšili od prechladnutia. A keby sa jej otec nenakazil v rovnakú dobu, sama by si ani nevšimla, že je to niečo iné. Podľa švédskej aktivistkyale práve v tom spočíva to najväčšie riziko, zvlášť pre rizikové skupiny. Je tak presvedčená, že mladí ľudia majú obrovskú zodpovednosť, keďže ich nedostatočná obozretnosť môže viesť k nákaze starších ľudí.

Antiseptikum, ktoré môže chrániť proti Covid19

Vedci z Centra progresívnych materiálov a aditívnej technológie (PMIAT) z Kabardinobalkarskej štátnej univerzity (KBSU) vyvinuli polymérové antiseptiká schopné chrániť proti koronavírusu. Informovala o tom tlačová služba univerzity.

Technológia výroby polymérnych antiseptík, ktoré vyvinulo naše centrum, je patentovaná. V laboratóriu sa preukázali antiseptické vlastnosti a absencia toxicity tohto polyméru a je úplne neškodný pre ľudské telo, uvádza sa vo vyhlásení.

Polymérna povaha antiseptík poskytuje dlhodobý účinok ochrany povrchov pred rôznymi hubami a mikróbmi, takže najprv rozhodli, že látku budú na univerzite aplikovať na rukoväte dverí, zábradlia a tlačidlá výťahu, vysvetľuje tlačová služba.

Podľa údajov teraz vedci z KBSU študujú úroveň patogénnych účinkov polyméru na biologické vlastnosti a štruktúru nebunkových infekčných agentov rodiny koronavírusu.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj