Bratislava 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) by mal podľa opozičného poslanca Gábora Grendela (OĽaNO) preveriť aj ďalšiu odmenu spoločnosti MH Manažment za právne služby. Štátna firma totiž podľa neho na základe verejne dostupných informácií vyplatila vo februári tohto roku jednorazovú odmenu pre spoločnosť Dvorecký a partneri vo výške 7,9 milióna eur.

Na snímke predseda strany NOVA Gábor Grendel

“Čo je to tá jednorazovo vykázaná suma z februára tohto roka? Za čo bola vyplatená?” kládol otázky Grendel v rozprave počas mimoriadnej schôdze, na ktorej sa hovorí o mnohomiliónovej odmene pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána. “Je aj táto odmena podľa kritérií pána premiéra nechutná, alebo suma 7,9 milióna eur je už chutná?” pýtal sa Grendel.

Zaujímalo ho, čo získala Slovenská republika vďaka právnym službám advokátskej kancelárie Dvorecký a partneri. Pýtal sa tiež, či bola táto odmena za víťazstvo v spore MH Manažmentu so žalobcom Sonmazi Invest Limited so sídlom na Cypre. “Lebo, ak to bola odmena za víťazstvo v tomto spore, mám vážne pochybnosti o oprávnenosti tejto odmeny,” uviedol poslanec.

Táto firma je totiž podľa neho právnym nástupcom spoločnosti Port Service. Túto firmu Fond národného majetku v roku 2002 pre nesplnenie podmienok vylúčil zo súťaže o privatizáciu podniku Slovenská plavba a prístavy. Port Service následne zažaloval Slovensko o 60 miliónov eur za ušlý zisk. Najvyšší súd SR v decembri minulého roka však definitívne potvrdil, že žalobca nepreukázal ním žalovaný nárok. “Jednoducho povedané, ak raz niekto nesplní podmienky súťaže, nemôže sa čudovať, že ho vylúčia zo súťaže a už vôbec si nemá nárokovať odškodné,” opísal Grendel.

Pýta sa teda, či bola táto odmena práve za tento spor a ak áno, či je to podľa ministra v poriadku. “To naozaj stačí prihlásiť sa do nejakej súťaže, nesplniť kritériá a nechať sa vylúčiť, potom vyčísliť fiktívny ušlý zisk, zažalovať štát, prehrať spor, a tým pádom prihrať právnemu zástupcovi štátu tučnú odmenu za takto fiktívne vyčíslenú sumu? To by bola geniálna továreň na peniaze,” doplnil Grendel.

Tieto informácie pobúrili viacerých predstaviteľov opozície. “Očakávame, že minister Žiga príde a vysvetlí, že túto odmenu, buď už znížil, alebo rokuje o jej znížení,” reagovala poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO). Jej kolegyňa Erika Jurinová (OĽaNO) sa pýtala, koľko ešte takýchto zmlúv existuje. „Koľko ich ešte máte v ‘šuflíku’?“ kládla otázky poslankyňa. Financie z nich idú pritom podľa nej spriaznencom vlády. Minister Žiga na tieto vyjadrenia počas schôdze nezareagoval.