Londýn 12. októbra 2018 (HSP/Foto: TASR- František Iván)
 
Coca Cola, Pepsico a Nestlé sú najväčšími svetovými producentmi plastového odpadu, tvrdí správa Greenspeace

Ilustračné foto

Podľa agentúry Reuters to organizácia Greenspeace uviedla na základe 239 čistení v 42 krajinách sveta tiahnucich sa od Veľkej Británie po Vietnam, keď sa zozbieralo okolo 187-tisíc kusov plastového odpadu.
Celkovo najbežnejším typom plastu bol polystyrén ako častý baliaci materiál tesne za ním nasledoval PET, z ktorého sa vyrábajú nápojové fľaše a kontajnery.
Vytvoril sa aj zoznam spoločností, od ktorých odpad pochádza, a na jeho vrchole sa ocitla Coca-Cola, keď sa jej odhodené plastové fľaše nachádzali až v 40 krajinách.
Na základe tohto neblahého prejavu sa spoločnosť Coca-Cola zaviazala zbierať a recyklovať plastové fľaše aj plechovky. “Zdieľame cieľ Greenpeace, ktorým je odstránenie odpadu z oceánu, a sme pripravení uskutočniť našu úlohu, aby sme pomohli riešiť túto dôležitú výzvu,” uviedol hovorca Coca-Coly.
Veľké zastúpenie mal aj odpad od konkurenčnej Pepsico a ďalšou bola potravinárska spoločnosť Nestlé. Všetky tri spoločnosti uskutočnili sľuby týkajúce sa spracovávania svojich obalov do roku 2025 a budú používať aj recyklovaný materiál.
Ako dodáva The Independent, takmer polovica odpadu v Európe pochádzala od uvedených troch spoločností.
Keďže 69 poslancov Európskeho výboru pre životné prostredie sa pripravuje na hlasovanie o nových pravidlách na znižovanie počtu jednorazových plastov, európsky parlament predložil petíciu s 250-tisíc podpismi, v ktorej vyzýva výrobcov, aby platili za znečistenie. Prieskum od Greenpeace len posilnil ich snahy.
“Tieto audity značiek ponúkajú nepopierateľný dôkaz o úlohe, ktorú korporácie zohrávajú pri udržiavaní globálnej krízy spôsobenej znečistením plastov,” skonštatoval Von Hernandez, globálny koordinátor hnutia Break Free From Plastic. “Tým, že pokračujú v problematických a nerecyklovateľných odpadových plastových obaloch pre svoje výrobky, sú tieto spoločnosti vinné z masívnej likvidácie planéty. Je teda načase, aby sa podarilo presunúť vinu od občanov na nich za ich nehospodárne a znečisťujúce produkty,” dodal.
 
 
Príspevok Greenpeace zistil, ktoré spoločnosti produkujú najviac plastového odpadu. Nebudete prekvapení zobrazený najskôr Hlavné správy.