Atény 28. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris)
 
Grécko zvýši minimálnu mzdu o 11 %. Prvé takéto zvýšenie za zhruba desaťročie od nástupu hospodárskej krízy v krajine oznámil v pondelok grécky premiér Alexis Tsipras

Na snímke Alexis Tsipras

Zvýšenie minimálnej mzdy o 11 % bude znamenať, že tá dosiahne 650 eur mesačne. Momentálne je na úrovni 586 eur mesačne. Návrh ešte musí schváliť parlament, pričom sa očakáva, že tak urobí v najbližších dňoch.
Grécko v auguste minulého roka vystúpilo zo záchranného programu, už tretieho od roku 2010, keď muselo požiadať medzinárodné spoločenstvo o finančnú pomoc. Vláda vtedy sľúbila, že niektoré nepopulárne opatrenia prijaté pod tlakom medzinárodných veriteľov zruší.
Už vtedy Tsipras európskym veriteľom povedal, že po ukončení záchranného programu začne s postupným zvyšovaním minimálnej mzdy. Tú Grécko znížilo v roku 2012, keď krajina zápasila s recesiou. Jej úprava na terajších 586 eur predstavovala zníženie o 22 %.
Grécka vláda očakáva v tomto roku ekonomický rast o 2,5 %. Zároveň počíta s tým, že nezamestnanosť klesne na 18,2 %. V roku 2018 predstavovala miera nezamestnanosti v Grécku 19,6 %.
Aj Medzinárodný menový fond (MMF) počíta so solídnym rastom gréckej ekonomiky v tomto roku (2,4 %). Zároveň ale v prvej správe od vystúpenia Grécka zo záchranného programu uviedol, že je nevyhnutné, aby krajina pokračovala v reformách, vrátane reformy pracovného trhu.
 
Príspevok Grécky premiér oznámil zvýšenie minimálnej mzdy o 11 %, dosiahne 650 eur zobrazený najskôr Hlavné správy.