Brusel 6. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)

Grécky minister obrany Panos Kammenos sa v utorok v Bruseli na zasadnutí šéfov rezortov obrany členských krajín EÚ posťažoval svojim partnerom z Únie a NATO na Turecko, ktoré odmieta prepustiť na slobodu dvoch gréckych vojakov. Tých turecké úrady zadržali minulý týždeň počas hliadkovania na grécko-tureckej hranici, uviedla tlačová agentúra AP.
Na snímke grécky minister obrany Panos Kammenos

Kammenos svoju sťažnosť predniesol v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci – segment obrana, ktorá sa venovala projektom stálej štruktúrovanej spolupráce v oblasti obrany (PESCO). Hosťom z NATO bola zástupkyňa generálneho tajomníka aliancie Rose Gottemoellerová.
Kammenos svojich kolegov upozornil, že obaja muži, poručík a seržant, boli zatknutí na území Turecka len “niekoľko metrov” od gréckej hranice, počas operácie zameranej proti pašovaniu migrantov. Ankara hovorí o “vniknutí do tureckej vojenskej zóny” a o podozreniach z pokusu o špionáž.
Turecký súd v pohraničnom meste Edirne odmietol žiadosť gréckej vlády o predbežné prepustenie zatknutých vojakov. AP upozornila, že tento incident zhoršil už aj tak napäté vzťahy medzi dvoma spojencami NATO, ktorí majú dlhotrvajúce spory v oblasti námorných hraníc.
Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas na otázky novinárov, ako chce exekutíva EÚ riešiť tento spor, uviedol, že eurokomisia si je vedomá vážnosti tejto situácie a želá si rýchle a pozitívne vyriešenie sporu “v duchu dobrých susedských vzťahov” medzi dvoma členmi NATO.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.