Atény 15. novembra 2017 (HSP/RT/Foto:Pexels)
 
Pestovanie a predaj lekárskej marihuany by mohlo pomôcť gréckej vláde vytiahnuť krajinu zo sedemročnej hospodárskej krízy, uviedol Evangelos Apostolou, grécky minister pre rozvoj vidieka a potravinárstvo
Ilustračné foto

Apostolou pre agentúru Bloomberg uviedol, že priaznivé klimatické podmienky a možná legalizácia lekárskeho kanabisu sa pozitívne premietne do hospodárstva Grécka. Pestovatelia prejavili záujem o vyčlenenie viac ako 1,5 miliardy eur do projektov na výstavbu skleníkových parkov. Vláda odhaduje, že podiel na globálnom trhu by mohol v nasledujúcich desiatich rokoch dosiahnuť 200 miliárd eur.
Podľa pracovnej skupiny, ktorá pripravuje návrh zákona o legalizácii lekárskej marihuany v Grécku, by jeden pracovný areál s 12 až 15 skleníkmi mohol vytvoriť až 400 pracovných miest. To je mimoriadne dôležité pre krajinu s jednou z najvyšších úrovní nezamestnanosti v Európskej únii – viac ako 20 percent od novembra 2011.
Apostolou uviedol, že pestovanie marihuany a jej predaj bude možný iba na lekárske účely. “Tisíce gréckych domácností s rodinnými príslušníkmi, ktorí trpia vážnymi chorobami, ako je rakovina a Parkinsonova choroba, budú môcť priamo získať lieky vyrobené v rámci pokynov Svetovej zdravotníckej organizácie.”
Grécka vláda plánuje predložiť návrh zákona, ktorý umožní legalizáciu lekárskeho kanabisu do konca roka. Ak bude návrh zákona schválený, bude možné vypestovať marihuanu už budúce leto.
Podľa najnovšej správy analytickej spoločnosti Brightfield sa celosvetový trh s marihuanou do roku 2021 dostane na úroveň 31,4 miliardy dolárov. V súčasnosti sa objem odhaduje na 7,7 miliárd dolárov a ročná miera rastu bude až 60 percent, keďže niektoré krajiny liberalizujú svoje zákony o marihuane. Až 90 percent celosvetového predaja kanabisu je aktuálne v rukách USA, ale ich podiel by mal do roku 2021 klesnúť na úroveň 57 percent, uviedla správa.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.