Grécka polícia zasahovala proti radikálom pred parlamentom v Aténach

Atény 15. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petros Giannakouris)

Pred sídlom gréckeho parlamentu v Aténach došlo v pondelok večer k výtržnostiam.
Z masy tisícok pokojne demonštrujúcich proti novým úsporným a reformným opatreniam vlády, o balíku ktorých by zákonodarcovia mali hlasovať v priebehu večera, sa odčlenila skupinka asi 100 ľavicových radikálov. Tí začali hádzať kamene a vrecúška s farbou na príslušníkov polície.
Na snímke polícia počas zásahu

Muži zákona reagovali použitím slzotvorného plynu a zábleskových granátov, informovala tlačová agentúra DPA.
Pondelkový štrajk v Grécku zasiahol hlavne oblasť mestskej hromadnej a leteckej dopravy. Prácu na 24 hodín zastavili vodiči všetkých liniek metra, autobusov a električiek. Na príjazdových cestách pred Aténami sa tvorili mohutné zápchy. Počas troch hodín štrajkovali aj dispečeri letovej prevádzky, čo viedlo k zrušeniu viacerých liniek a oneskoreniu iných. Na tri hodiny pozastavili prácu aj štátni zamestnanci.
Protesty sú nasmerované najmä proti hroziacemu obmedzeniu práva organizovať štrajky. Tie majú byť podľa návrhu zákona v budúcnosti prípustné len vtedy, ak s nimi bude súhlasiť viac ako 50 percent členov odborov. Dosiaľ na to stačilo 20 percent a v niektorých prípadoch len rozhodnutie predsedníctva odborovej organizácie.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.