Atény 4. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)

Gréci si v nedeľňajších komunálnych voľbách zvolili aj prvého židovského starostu v novodobých dejinách krajiny. Nezávislý kandidát Moses Elisaf, 64-ročný lekár a univerzitný profesor, získal v druhom kole volieb 50,3 percenta hlasov. Stal sa tak starostom mesta Ioannina v kraji Epirus na severozápade Grécka, napísali v pondelok agentúry AP a DPA

Ilustračné foto

Jeho zvolenie do úradu privítala Ústredná rada židovských obcí v Grécku (KIS). Jej šéf David Saltiel označil Elisafovo zvolenie do úradu za odmietnutie antisemitizmu.

Elisaf získal v druhom kole volieb dovedna 17.789 hlasov, a len o 235 hlasov tak porazil svojho oponenta. Podľa jeho pondelkových vyjadrení pre agentúru AP skutočnosť, že sa stal jedným z 332 gréckych starostov, dokazuje, že “stereotypy a predsudky” sa v Grécku darí prekonávať.

V Grécku s 10,8 milióna obyvateľov žije zhruba 6000 Židov. V ostatných rokoch však krajina zažíva vlnu antisemitsky motivovaného vandalizmu. AP tiež pripomína, že väčšinu Židov, ktorí v minulosti žili v Ioannine, zavraždili počas druhej svetovej vojny nacisti, pričom v súčasnosti ich žije v tomto meste len okolo 50.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj