Moskva 15. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Rozhodnutie o stiahnutí sovietskych vojsk z Afganistanu sa prijímalo po početných diskusiách, túto líniu podporovalo tak politické, ako aj vojenské vedenie Sovietskeho zväzu, a hlavne ľud. Vysvetlil Sputniku bývalý sovietsky predák Michail Gorbačov

Na snímke Michail Gorbačov

Rozhodnutie sa prijímalo po početných diskusiách, povedal Gorbačov v rozhovore pre Sputnik v predvečer 30. výročia stiahnutia sovietskych vojsk z Afganistanu.
Podľa jeho slov všetci od samého začiatku zdôrazňovali, že afganský problém nemá vojenské riešenie.
Doslova všetci vrátane (pozn. členov Politbyra ÚV KSSZ) (Nikolaja) Ryžkova, (Jegora) Ligačova, (Vitalija) Vorotnikova, (Viktora) Čebrikova a ďalších, hovorili o materiálnej a morálnej škode, ktorú nám spôsobuje prítomnosť našich vojsk v Afganistane. A vojenské velenie, Generálny štáb, plne podporilo líniu na stiahnutie našich vojsk,spomína politik.
Gorbačov je presvedčený, že rozhodnutie o vyslaní sovietskeho vojenského kontingentu do Afganistanu bolo chybou: Áno, a v tomto hodnotení tiež neboli žiadne rozpory.
A dnes sa musíme opierať o veľmi výstižnú formuláciu v uznesení Zjazdu ľudových poslancov ZSSR: rozhodnutie o vyslaní sovietskych vojsk do Afganistanu z roku 1979 je hodné politického a mravného odsúdenia, podotkol Gorbačov a zdôraznil, že to v žiadnom prípade nevrhalo tieň na vojakov, ktorí plnili svoju povinnosť.
Bývalý prezident ZSSR podotkol, že týmto uznesením zjazd nariadil tiež vypracovanie štátneho programu pre riešenie otázok spojených s usporiadaním života vojenských príslušníkov a rodín obetí vojakov.
Toto uznesenie podporili všetci poslanci. A to hlavné je, že toto hodnotenie a stiahnutie vojsk podporil ľud. Svedčia o tom všetky prieskumy verejnej mienky a listy ľudí,podotkol bývalý sovietsky predák.
 
Príspevok Gorbačov prezradil, čo pomohlo stiahnuť sovietske vojská z Afganistanu zobrazený najskôr Hlavné správy.