Historik o nebezpečnom prekrúcaní dejín: Útok ZSSR na Poľsko po dohode s nacistami je holý fakt!

„Vzťahy medzi nami sú také dôležité a týkajú sa všetkých, a tak musíme brať do úvahy aj záujmy druhých,“ povedal. Pripustil, že ho Trumpovo víťazstvo prekvapilo, ale odmietol nového prezidenta hodnotiť. Najprv je potrebné počkať, akú politiku bude nová americká vláda uskutočňovať. „Má málo politických skúseností, ale možno, že je to dobre,“ poznamenal.

Osemdesiatpäťročný Gorbačov kráčal pomaly a opieral sa o palicu, ale jeho úsmev bol stále podmanivý a úsudok ostrý. Počas hodinového rozhovoru v moskovskom sídle svojej nadácie reagoval pohotovo, opísala AP.

Gorbačov prehovoril o rozpade

Bývalý prezident, ktorý spustil liberálne reformy, pomohol ukončiť studenú vojnu a dovolil štátom východného bloku vymaniť sa z područia Moskvy, trpko hovoril o neschopnosti Západu chopiť sa príležitosti, prameniacej z politiky „perestrojky“, a začať novú éru spolupráce.

„Šúchali si ruky a hovorili si, ako je to pekné! Snažili sme sa niečo urobiť so Sovietmi po celé desaťročia, tak nech si zjedia, čo si navarili!“ poznamenal a zatracoval „západný triumfalizmus“, ktorý podľa neho zostáva kľúčovým faktorom napätia medzi Ruskom a Západom.

Gorbačov prehovoril o rozpade

Vzájomné vzťahy sú na najhoršej úrovni od skončenia studenej vojny kvôli ruskej anexii ukrajinského Krymu v marci 2014 a podpory pre povstanie proruských separatistov na východe Ukrajiny. Spojené štáty a Európska únia na to reagovali uvalením ekonomických sankcií, ktoré spolu s nízkymi cenami ropy doviedli ruskú ekonomiku do recesie.

Podľa Gorbačova lídri Ruska a Spojených štátov musia zasadnúť na rozhovory a „zostať pri stole, kým nedosiahnu dohodu“. „Svet potrebuje, aby Rusko a Spojené štáty spolupracovali. Spoločne by mohli priviesť svet na novú cestu,“ povedal.

Gorbačov prehovoril o rozpade

Gorbačov pochválil aj končiaceho prezidenta Baracka Obamu, ľutoval však, že USA a ich spojenci podľa neho uskutočňujú chybnú politiku voči Rusku, ktoré zo všetkého obviňujú. Rusko podľa neho chce mať priateľské vzťahy s USA, ale je ťažké to dosiahnuť, keď vidí, že bolo podvedené.

Vladimir Putin je podľa neho hoden byť prezidentom, ale kritizoval Kremeľ za boj proti slobode prejavu a za tuhú politickú kontrolu. „Spočiatku som ho skoro úplne podporoval, ale potom som začal byť kritický. Nemôžem sa vzdať svojich názorov,“ povedal.

Gorbačovovi sa triasol hlas dojatím, keď spomínal na dobu, kedy sa rozpadal Sovietsky zväz. Kľúčovú úlohu podľa neho zohral ruský prezident Boris Jeľcin, intrigujúci a hladujúci po moci, a predáci ďalších zväzových republík. Na otázku, či zvažoval nasadenie štvormiliónovej armády a tajnej polície KGB, aby udržal Sovietsky zväz, Gorbačov odpovedal, že si bol vedomý, že by tým rozpútal občiansku vojnu v krajine plnej jadrových zbraní, a tak o použití sily nikdy neuvažoval.