Svet 3. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Marcio Jose Sanchez)

Regulačné výkazy predložené v Holandsku preukázali, že v roku 2016 spoločnosť Alphabet Inc. presunula 15,9 miliárd eur (cca 19,2 miliárd dolárov) do istej schránkovej spoločnosti na Bermudách, čím ušetrila miliardy dolárov
Ilustračné foto

Spoločnosť Google využíva dve štruktúry známe ako “dvojitá írska” a “holandský sendvič”, aby chránil väčšinu svojich medzinárodných ziskov pred zdanením. Ide vlastne o presun výnosov írskej dcérskej spoločnosti Google Ireland Ltd. na holandskú dcérsku spoločnosť bez zamestnancov Google Netherlands Holdings BV a potom na Google Ireland Holdings Unlimited, ktorá je len prázdnou schránkou na Bermudách.
Takto je uchovávaná väčšina medzinárodných príjmov z reklamy spoločnosti. Dcérska spoločnosť Google v Singapure, ktorá zhromažďuje väčšinu príjmov z oblasti Ázie a Tichomoria, robí to isté.
Suma peňazí, ktorú spoločnosť Google presunula do spomínanej daňovej štruktúry na Bermudách v roku 2016, bola o 7% vyššia ako v predchádzajúcom roku. Uvedené je to vo firemných výkazoch pre holandskú obchodnú komoru z 22. decembra 2017, ktoré boli zverejnené online v utorok a ako prvé o nich informovali holandské noviny Het Financieele Dagblad, neskôr aj agentúra Bloomberg.
Írska vláda už uzavrela daňovú medzeru, kvôli ktorej v roku 2015 bolo možné vytvoriť štruktúru nazvanú “dvojitá írska”, no spoločnosti v nej zaangažované môžu tento systém využívať až do konca roka 2020.
Podľa finančných výkazov v USA bola v roku 2016 celosvetová efektívna daňová sadzba spoločnosti Google 19,3 percenta, čo čiastočne dovolilo preniesť väčšinu medzinárodného zisku na subjekt založený na Bermudách a tak  ušetriť až 3,7 miliardy dolárov. Daňový expert Robert Willens uviedol, že na finančnú čiastku spoločnosti Google presunutú na Bermudy by bolo lepšie použiť daňovú sadzbu Írska vo výške 12,5%, na základe čoho by spoločnosť Google ušetrila asi 2,4 miliardy dolárov.
Spoločnosť Google v správe americkej Komisie pre cenné papiere a burzu uviedla, že koncom roka 2016 mala v zahraničí 60,7 miliárd dolárov, za ktoré ešte nezaplatila dane z príjmov pre USA alebo “zahraničné zrážané dane”.
V USA už dlhé roky tamojšie daňové zákony umožňujú americkým spoločnostiam ponechať si svoje zahraničné zárobky v zahraničí s tým, že sa takto oddiali aj zaplatenie daní pre USA, až kým sa tieto zisky nevrátia do USA. To sa však v tomto roku zmení, pretože podľa nového daňového zákona schváleného minulý mesiac budú musieť spoločnosti zaplatiť dane z príjmov v zahraničí v jednej z dvoch sadzieb: 15,5% za príjem držaný ako hotovosť alebo peňažné ekvivalenty, alebo 8% za menej likvidné aktíva.
“Platíme všetky splatné dane a dodržiavame daňové zákony vo všetkých krajinách, v ktorých pôsobíme na celom svete,” uviedol hovorca Google vo vyhlásení. “Sme naďalej odhodlaní pomáhať rozširovať online ekosystém.”
Spoločnosť Google je pod tlakom regulačných orgánov a orgánov na celom svete za to, že neplatí dostatok dane. V minulom roku spoločnosť ušla francúzskym daňovým dokladom vo výške 1,12 miliardy eur po tom, ako súd rozhodol o svojej dcérskej spoločnosti v Írsku, ktorá zhromažďuje príjmy za reklamy, ktoré spoločnosť predáva vo Francúzsku, nemá v krajine trvalý základ. Európska únia skúma spôsoby, ako americké spoločnosti z oblasti technológií, z ktorých mnohé využívajú podobné daňové útočiská, platia viac.