Bratislava 9. apríla 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

Spoločnosť Google a jej server Youtube bude blokovať každé video, v ktorom objaví konšpiračné teórie o spájaní koronavírusu s 5G mobilnými sieťami. Rozhodli sa tak potom, ako sa na internete začali šíriť články, ktoré tvrdia, že celý koronavírus je iba zásterkou, ktorá má zamaskovať škodlivosť technológie 5G

Ilustračné foto

Blokovanie článkov spájajúcich koronavírus a 5G technológiu sa nebude robiť manuálne, ale budú to ošetrovať internetoví roboti, ktorí budú reagovať na spojenie kľúčových slov. Spoločnosť tiež po nahlásení užívateľmi blokuje videá, ktoré šíria „lekársky nepodložené metódy v rámci prevencie šírenia koronavírusu”.

Keby tieto opatrenia niekomu pripomínali cenzúru, tak sa mýli. Od cenzúry sa líšia v dvoch základných a podstatných veciach: na rozdiel od cenzúry, ktorá je zlá, tieto opatrenia sú v záujme dobra jednotlivcov aj celej spoločnosti. A druhý rozdiel je, že zatiaľ čo cenzúru vykonávajú cenzori, teda samozvaní zákerní zlomyseľníci, tak uvedené opatrenia vykonávajú roboti, nad ktorými bdejú transparentní pracovníci renomovanej firmy, ktorá má celý rad certifikátov a oficiálnych oprávnení. Len aby to bolo každému jasné.

Podľa hovorcu spoločnosti bude Youtube aj naďalej zobrazovať „konšpiratívny“ obsah v súvislosti s 5G sieťami, ale nesmie sa to spájať s koronavírusom. Za povšimnutie stojí progresívny spôsob komunikácie internetového giganta s verejnosťou: na uchlácholenie hovorí, že „konšpiratívny“ obsah (všimnite si tú definíciu) bude aj naďalej povolený. Zatiaľ… Skvelé! Ďakujeme ti, Google, že za nás rozhodneš, čo je konšpiratívne – presne po tom sme túžili, že toto jedného dňa za nás budeš robiť.

Precedens je už na svete, a tak sa dá očakávať, že náš internetový veľký brat bude čoskoro odstraňovať aj iné nevhodné, či politicky nekorektné informácie, napríklad také, kde sa spája ovládanie svetovej ekonomiky a politiky s konkrétnou skupinou ľudí, alebo také, kde sa spochybňuje oficiálna verzia nejakých konkrétnych historických udalostí. Len sa musí žaba ešte trochu povariť – teraz by sa ešte mohla, nechápajúc ich ušľachtilý príspevok k čoraz väčšej slobode slova na internete, pokúšať z hrnca vyskočiť.

Oficiálnym dôvodom, prečo sa Google/Youtube rozhodli pre toto opatrenie, podľa BBC bolo pondelkové živé vysielanie fantastu Davida Ickeho, ktorý v ňom tvrdil, že existuje spojenie medzi pandémiou a 5G sieťami, a že vakcína bude slúžiť na čipovanie ľudí.

Nuž, možno že naozaj neexistuje spojenie medzi koronavírusom a 5G technológiou. Lenže na druhej strane je dobrý dôvod veriť, že niekomu sa môže náramne hodiť o takejto spojitosti hovoriť. Prečo?

Istá, a dosť významná časť obyvateľstva totiž 5G mobilné siete odmieta. Mnohým ľuďom sa nepáči skutočnosť, že 5G je infraštruktúra, ktorou bude možné sledovať a ovládať obyvateľstvo v dosiaľ nebývalej miere, a je jasné, že ani masívne ožarovanie zo všetkých strán nijako neprispeje k lepšiemu zdravotnému stavu ľudí, ak to máme povedať jemne.

V tejto chvíli nie je vôbec dôležité, z akého dôvodu danú technológiu ľudia nechcú, a či sú ich dôvody oprávnené – chcieť či nechcieť, to nie je argumentácia, ale oznámenie holej skutočnosti. Vo Veľkej Británii údajne boli dokonca pokusy poškodiť stožiare firmy Vodafone s 5G vysielačmi.

Mimochodom, generálny riaditeľ Vodafone UK, Nick Jeffrey o tomto vandalskom čine povedal, že je poľutovaniahodný, pretože takéto útoky spôsobujú výpadky signálu pre ľudí, ktorí sa potrebujú spojiť so záchrannými zložkami v krajine. Nuž, možno aj to sa občas stane – ale všimnite si tú zákernú argumentáciu: veď kto by niečo namietal proti záchrannej službe, všakáno. Je to v princípe podobná demagógia a bezočivá výhovorka, ako keby si niekto napríklad postavil k svojej chate cestu cez prírodnú rezerváciu a obhajoval sa, že veď tá cesta je užitočná, lebo veď po nej môže chodiť aj záchranka.

Dá sa rozumne predpokladať, že tí, ktorým záleží na tom, aby sa sieť 5G čím skôr aplikovala všade, kde to je len možné, sa budú snažiť zmeniť verejnú mienku vo svoj prospech. Ale ako presvedčiť ľudí, že 5G technológia má iba samé výhody a každá kritika je neopodstatnená? Riešením je, ak sa nájde nejaká konšpiračná teória, ktorá bude naozaj už na prvý pohľad pritiahnutá za vlasy, a tej sa vysmiať. A spolu s ňou potom zhodiť zo stola aj všetky oprávnené výhrady a pochybnosti.

Človek by skoro povedal, že ten David Icke im prišiel ako na zavolanie: jedným dychom hovorí o mimozemskom pôvode Saturnových prstencov, o protokoloch siónskych mudrcov, o vesmírnych jašteroch, o novom svetovom poriadku, o škodlivosti 5G, o koronavíruse… Kto nemá čas, chuť alebo schopnosti oddeľovať zrno od pliev, je odkázaný na hodnotenie druhých, alebo vyliatie vaničky aj s dieťaťom.

Niet inej cesty, len rozmýšľať vlastnou hlavou. Druhá možnosť je stať sa obeťou informačnej vojny a svojvôle ľudí vlastniacich internetové giganty.

Ivan Lehotský

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj