Bratislava 3. mája 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Protiruské ekonomické sankcie Európskej únie sa míňajú účinku. Navyše, niektoré popredné európske krajiny ich obchádzajú a prestávajú sa nimi zaoberať. Takýto názor vyjadril poslanec Národnej rady za hnutie Sme rodina Ľudovít Goga.

Na snímke Ľudovít Goga (Sme rodina)

Goga na sociálnej sieti poznamenal, že sankcie voči Ruskej federácii prestávajú zaujímať Nemecko. “Ekonomický dopad sankcií v EÚ najviac pocítili priemyselne vyspelé krajiny. Zníženie vývozu a obchodných kontraktov znamená miliardové straty a v niektorých prípadoch aj krach firiem,” upozornil opozičný poslanec.

Podľa Gogu Nemecko napriek platným sankciám v roku 2018 investovalo historicky najviac v Ruskej federácii, a to presne 3.2 miliardy eur. “Od začiatku ruských sankcií vynútených Spojenými štátmi bolo jasné, že to na ekonomiky európskych štátov bude mať negatívny dopad.”

“Pre Nemecko bolo Rusko vždy jedným z najvýznamnejších trhov. Nemecké firmy sa na margo sankcií rozhodli presunúť kapitál priamo do Ruska keďže si veľmi rýchlo uvedomili, že risk americkej “nevôle” z neuposlúchnutia ich direktív je stále nižší ako zisk z historického ekonomického partnerstva s Ruskom.”

Doplnil, že Nemecko sa rozhodlo ignorovať aj vyhrážky smerom k výstavbe plynovodu Nord Streamu 2 cez Baltické more priamo do Nemecka, na výstavbe ktorého sa podieľajú nemecké, rakúske, holandské a iné európske plynárenské spoločnosti. “Nemecko sa teda otvorene rozhodlo nasledovať cestu svojich vlastných záujmov. Ako ináč si máme vysvetliť účasť nemeckého ministra hospodárstva na otvorení fabriky Mercedes Benz minulý mesiac v Rusku.”

“USA rovnako rozhodli, že pozastavia výnimky sankcií pre osem partnerských krajín importujúcich ropu z Iránu (medzi ne patrí Taliansko či Grécko) čím zahájili test ich medzinárodného vplyvu. Bude zaujímavé sledovať ako sa tieto štáty zachovajú,” myslí si Ľudovít Goga.

Záverom napísal, že pre Slovensko, Nemecko či celú Európu predstavuje Rusko enormný trh, ktorý sa nachádza prakticky za našimi hranicami, kde kúpna sila a dopyt po kvalitných európskych výrobkoch stále rastie. “Tak ako aj Nemecko, Slovensko sankciami utrpelo najvýraznejšie v exporte automobilov, ktoré tvorilo najväčší podiel nášho vývozu do Ruska, no pozadu neostali ani naši mliekari. Je na čase ísť nemeckým príkladom a hľadieť na záujmy vlastných občanov.”

Európsky parlament by mal podľa neho prehodnotiť ďalšie zotrvanie sankcií, ktoré majú kontraproduktívny charakter.

Zdroj