Bratislava 3. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer )

Poslanec NR SR Ľudovít Goga na svojom facebookovom profile informoval o spustení nového ruského prevodového systému financií. Nový systém má zaistiť možnosť obchodovania s Ruskom v prípade možnosti, že bude Spojenými štátmi odrezané od SWIFT platieb. Podľa Gogu rozumné európske krajiny veľmi dobre vedeli, prečo sa nepostavili za ruské sankcie

Na snímke Ľudovít Goga a Andrej Danko

Ako sa zdá, spolupráca EÚ s Ruskou federáciou napreduje aj napriek nezmyselným sankciám.

“Dobré správy pre všetkých, ktorí podporujú ideu multipolárneho sveta. Európska únia a Rusko sa stále približujú myšlienke obchodovania s energetickými surovinami v národných menách. Potvrdil to ruský minister financií Siluanov po stretnutí s eurokomisárom pre energetiku Marošom Šefčovičom,” uviedol poslanec NR SR.

Zavádzaním tohto systému sa začnú čoskoro venovať špecialisti. “Táto možnosť sa ukazuje ako ideálna čo sa týka jej praktickosti a tak isto aj na odvrátenie akýchkoľvek rizík spojených s obchodovaním v dolároch. Rovnako by to dalo možnosť euru posilniť svoju rolu v strategickom energetickom sektore,” dodáva Goga.

Ako informuje poslanec Rusko neváhalo ani vo vytváraní alternatívy medzinárodného prevodového systému financií SWIFT. Tento nový systém, sa nazýva SPFS a zrodil sa na základe možných hrozieb, že Rusko bude Spojenými štátmi odrezané od SWIFT platieb.

“Systém funguje na rovnakom princípe ako SWIFT, takže banky či firmy, ktoré budú mať záujem zapojiť sa nemusia prechádzať žiadnymi radikálnejšími technickými zmenami,” vysvetľuje Goga.

Tento systém je zatiaľ vo fáze zavádzania a momentálne pokrýva približne 18% bankových prevodov v Rusku. No už teraz je doňho zapojených približne 500 ruských finančných inštitúcií a firiem.

“Je rozumné mať alternatívu v zálohe v prípade krízovej situácie. Európskym firmám to dáva tak isto možnosť obísť sankcie a obchodovať s ruskými firmami, na ktoré sú uvalené obmedzenia,” dodáva.

Ako ďalej Goga upozorňuje, “je pravdepodobné, že sa pridajú nielen krajiny, na ktoré sú uvalené sankcie ako Irán či Severná Kórea, no čoskoro aj európske krajiny, ktoré boli zasiahnuté americkými tarifami, keďže ako sa zdá, tarify sú novodobé americké sankcie. Rozumné európske krajiny veľmi dobre vedeli prečo sa nepostavili za ruské sankcie.”

Danko vidí sankcie voči Rusku ako nezmysel

V súčasnej dobe je predseda parlamentu Andrej Danko na pracovnej ceste v Rusku. Podľa Danka sankcie voči Rusku nemajú význam, čo povedal aj na fóre Rozvoja parlamentarizmu, ktorého sa v Moskve zúčastnil.

“Po stretnutí s ministrom obchodu a priemyslu Ruskej federácie pánom Denisom Manturovom a slovenskými podnikateľmi som povedal aj na parlamentnom fóre, že sankcie voči Rusku nemajú význam. Obchodná bilancia Nemecka s Ruskom rastie a slovenské firmy strácajú zbytočne čas. Je potrebné chodiť do Ruska a hľadať nové príležitosti. Najmä spolupráca v automobilovom priemysle má veľký potenciál, keďže niektoré automobilky sťahujú časť výroby do Ruska,” ozrejmil predseda parlamentu.

Danko počas svojej pracovnej návštevy Ruska navštívil aj spoločnosť priemyselného parku Technopolis, ktorá je dcérskou spoločnosťou jednej z popredných slovenských medicínskych firiem v Starej Turej.

Pozval tiež predsedníčku ruskej Rady federácie Valentinu Matvijenkovú na augustové oslavy výročia SNP v Banskej Bystrici. A rokoval aj v Tatarstane, kde sa stretol s tamojšími predstaviteľmi s ktorými rozprávali o možnom zakladaní slovenských dcérskych spoločností.

Filip označil sankcie proti Rusku za riešenie pre tých, ktorí nie sú pripravení na dialóg

Sankcie proti Rusku sú riešením pre tých, ktorí nie sú pripravení spolupracovať, uviedol to predseda KSČM Vojtech Filip počas medzinárodného fóra v Moskve Rozvoj parlamentarizmu.

Filip označil fórum za dôležitú platformu pre riešenie otázok parlamentarizmu, ktoré poskytuje nové príležitosti pre parlamentnú diplomaciu.

“Vypočul som si hovorcu z Ruska, Afriky, Ázie a ďalších krajín, z ktorých mnohí veľmi oceňujú dnešné fórum. Jedná sa o novej príležitosti na riešenie problémov, ktoré nie sú v súčasnej dobe vyriešené na úrovni európskych vlád, to sú príležitosti pre rozvoj nových väzieb medzi Ruskom a Európskou úniou,” povedal Filip novinárom.

“Vo svojom prejave som poznamenal, že sankcie proti Rusku nie sú riešením, je to riešenie pre tých, ktorí nie sú pripravení spolupracovať,” dodal. Predseda KSČM uviedol, že účelom fóra je vytvoriť nové formáty parlamentnej spolupráce.

Medzinárodné fórum Rozvoja parlamentarizmu sa koná v Moskve od 1. do 3. júla. Tento rok do hlavného mesta Ruska dorazili hostia zo 132 štátov – asi 800 poslancov a odborníkov. Medzi účastníkmi fóra je 41 rečníkov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj