Bratislava 27. januára 2019 (HSP/Foto:Galéria mesta Bratislavy Facebook)
 
Expozícia Galérie mesta Bratislavy (GMB) pod názvom „Osamelí geniálni pútnici prírody“  prináša tvorbu dvoch popredných maliarov z prelomu 19. a 20. storočia

Na snímke plagát vernisáže

Pri príležitosti stého výročia úmrtia Ladislava Mednyánszkeho (1852, Beckov – 1919, Viedeň) a Tivadara Csontváryho Kosztku (1853, Sabinov – 1919, Budapešť) organizuje GMB výstavu, ktorú tvorí výber šestnástich reprezentatívnych obrazov z umeleckej zbierky múzea v maďarskom Pécsi, ktoré uchováva viac než 14-tisíc umeleckých diel.
Mednyánszky a Csontváry sa narodili s rozdielom jedného roka na území dnešného Slovenska v prostredí Karpát a Tatier. Kým Mednyánszky už ako 18-ročný študoval na Umeleckej akadémii v Mníchove, Csontváry začal svoje umelecké štúdium na tej istej akadémii až vo veku takmer 40 rokov. Kým Mednyánszky vytvoril svoje dielo pozostávajúce z niekoľkých tisícov malieb, od Csontváryho poznáme len takmer sto obrazov. Ich umelecké diela spája obdiv k veľkoleposti prírody, ako aj viera v to, že sa v nej prejavuje skrytá duchovná a božská tvorivá sila.
Mednyánszky ju zachytával na svojich lesných či tatranských krajinomaľbách, do ktorých vnášal tajomné svetlo. Csontváry zas prírodu na svojich obrazoch vyjadroval intenzívnymi, svietiacimi farbami slnka, ktoré raz súviseli so živlami, inokedy s významnými historickými miestami ako Jeruzalem, Baalbek, Atény či Taormina.
Galéria mesta Bratislavy (GMB) výstavu pripravila spoločne s Maďarským inštitútom v Bratislave a Janus Pannonius Múzeom v maďarskom Pécsi ako aj s podporou Ministerstva zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Maďarska. V jej sídle v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11 sa bude dať vidieť do 31. marca, denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.
Gabriela Vážna
 
 
Príspevok GMB vystaví maľby Mednyánszkeho aj Csontváryho zobrazený najskôr Hlavné správy.