Soul 13. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul Sancya)

Americká automobilka General Motors (GM) zatvorí jeden zo svojich štyroch závodov v Južnej Kórei. V priebehu nasledujúcich pár týždňov rozhodne aj o budúcnosti zvyšných troch na základe výsledku rozhovorov s vládou a odborovými zväzmi. Oznámil to prezident GM Dan Ammann.
Na snímke logo automobilky General Motors

Vo vyhlásení GM sa uvádza, že zaúčtuje náklady vo výške 850 miliónov USD (693,14 milióna eur) na reštrukturalizáciu svojich stratových prevádzok v Južnej Kórei, vrátane hotovosti vo výške 375 miliónov USD, ktorá súvisí s nákladmi na zamestnancov. Väčšinu finančných odpisov zaknihuje do konca 2. štvrťroka 2018.
GM v utorok predstavil plán na zatvorenie svojho montážneho závodu v prístavnom meste Kunsan, ktorý zamestnáva asi 2000 ľudí. Táto továreň vyrobila vlani len 33.982 vozidiel, čo predstavuje približne 20 % jej plnej výrobnej kapacity a len 7 % zo zhruba 520.000 áut vyprodukovaných v kórejských továrňach GM.
GM predáva na kórejskom trhu modely Chevrolet a Cadillac. Viac ako polovicu vozidiel vyrobených v tejto krajine pritom vyváža.
Plán automobilky na redukciu jej prevádzok v Južnej Kórei je najnovším zo série opatrení (za uplynulé tri roky) na dosiahnutie ziskovosti. GM od roku 2015 odišiel z viacerých nerentabilných trhov, vrátane Európy, Austrálie, Južnej Afriky a Ruska.
Generálna riaditeľka spoločnosti Mary Barrová, v tjto súvislosti uviedla, že sa zameria na ziskové trhy, najmä v Spojených štátoch a Číne, a na nové technológie, ako sú elektrické a autonómne vozidlá.
Rozhodnutie zatvoriť jeden zo závodov v Kórei odráža problémy s klesajúcim dopytom po modeloch GM, najmä po Chevroletoch, ktoré sa vyvážali do Európy.
Dlhodobá prítomnosť GM v krajine bude závisieť od ochoty vlády poskytnúť automobilke finančné prostriedky alebo iné stimuly, a od toho, či kórejské odbory budú súhlasiť so znížením nákladov na pracovnú silu, povedal prezident GM Ammann.
GM rokuje s predstaviteľmi kórejskej vlády o spôsoboch, ako dosiahnuť ziskovosť tamojších závodov. Štátna rozvojová banka Južnej Kórey vlastní 17-% podiel v kórejskej divízii GM. Americký koncern v nej má 77-% podiel a zvýšených 6 % vlastní čínska spoločnosť SAIC Motor.
Juhokórejskí predstavitelia oznámili minulý týždeň, že diskutujú o niekoľkých možnostiach, ako pomôcť GM s vysokými nákladmi na pracovnú silu v krajine. Investície do nových modelov v juhokórejských závodov závisia od dohôd o znížení nákladov, dodal Ammann.