Bratislava 10. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) komentoval postoj prezidenta Andreja Kisku k vládnemu návrhu novej formy vymenovania ústavných sudcov. Podľa Glváča Kiska by odmietol čokoľvek, čo predstaví koalícia a taktiež pripomína, že prezident nevymenovaní sudcov v roku 2016 porušil ich práva.

Na snímke podpredseda NR SR Martin Glváč

Výmena sudcov Ústavného súdu môže byť aj premárnenou príležitosťou a zatiaľ sa ukazuje, že ministerstvo spravodlivosti nedokáže ponúknuť dobré riešenie, ktoré by dokázalo aj presadiť. Po stredajšom stretnutí s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd) to vyhlásil prezident SR Andrej Kiska.
Vláda má podľa prezidenta momentálne jedinečnú príležitosť posilniť kvalitu a nezávislosť ÚS v čase hlbokej nedôvery ľudí v schopnosť štátu zabezpečiť spravodlivosť. Kiska sa preto informoval o stave príprav nového zákona o spôsobe obsadzovania ÚS. “Musím skonštatovať, že z rozhovoru s ministrom sa mi zdá, že túto príležitosť sa vláda nechystá využiť. V lepšom prípade to vyzerá na podpriemerný návrh, v horšom na návrh, ktorý môže kvalitu výberu kandidátov na sudcov ÚS ešte zhoršiť,” skonštatoval Kiska (viac v článku).
 
Glváč Kiskovi a tretiemu sektoru: Stále tu máme demokraciu
“Prezident Kiska opäť predviedol, že už nie je hlavou štátu, ale je v permanentnej politickej kampani. Nech by koalícia prišla s akýmkoľvek návrhom zákona o voľbe ústavných sudcov, považoval by ho za katastrofálny,” napísal na sociálnej sieti Glváč.
S malými výhradami by podľa neho prezident možno prijal návrh zákona, že ústavných sudcov navrhuje a menuje iba on po porade so suitov svojich poradcov. “Tá malá výhrada by mohla spočívať v tom, že Ústavný súd SR by mal byť vlastne priamo zbor jeho poradcov a on jeho predsedom. Potom by to asi konečne bolo podľa jeho predstáv.”

“Pán prezident, dovoľujem si Vás upozorniť aby ste nezabúdali na to, že Slovenská republika je ešte stále parlamentnou demokraciou a na zmenu tohto zákona treba ústavnú väčšinu (a teda predovšetkým aj Vami nenávidenú koalíciu). To znamená, že nie tretí sektor, či opozícia si budú ultimatívne presadzovať akékoľvek návrhy, či pripomienky, ale je potrebné nájsť široký konsenzus… aj o tom je totiž demokracia,” poznamenal poslanec a bývalý šéf rezortu obrany.
Dodal, že jemu sa napríklad pozdáva návrh, že kandidát, ktorý získa v parlamente 90 a viac hlasov, nebude môcť byť prezidentom nevymenovaný. “Po posledných skúsenostiach je totiž menšie riziko, že 90 a viac poslancov zlyhá, ako to, že prezident bude porušovať ústavu a zneužije inštitút menovania ústavných sudcov pre svoje záujmy.”


 
Pripravované zmeny
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po štvrtkovom stretnutí s predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou, predsedníčkou Najvyššieho súdu SR Danielou Švecovou a predsedníčkou Súdnej rady SR Lenkou Praženkovou oznámil zhodu na niektorých novinkách v súvislosti so zákonom o sudcoch ústavného súdu.
Navrhované zmeny sú podľa rezortu “výrazným zlepšením oproti súčasnému stavu”. Ide napríklad o zvýšenie kvóra potrebného na zvolenie kandidátov na ústavných sudcov v parlamente z jednoduchej na nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov (z 39 na 76), podmienku bezúhonnosti a morálnej integrity kandidáta či motivačný list kandidáta.
Medzi ďalšie patria účasť prezidenta SR alebo jeho zástupcu na pôde ústavnoprávneho výboru, otázky pre kandidátov zasielané verejnosťou či zavedenie odvolateľnosti ústavných sudcov na základe disciplinárneho rozhodnutia Ústavného súdu (viac v článku).
 
 
Príspevok Glváč v súvislosti so zákonom o ústavných sudcoch pripomenul Kiskove porušenie ich práv: Prezident si želá, aby ÚS tvoril zbor jeho poradcov a on bol jeho predsedom zobrazený najskôr Hlavné správy.