Bratislava 23. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Martin Medňanský)
 
Podľa podpredsedu Národnej rady SR Martina Glváča (Smer-SD) by v kauze neoprávneného podnikania  kandidátky na prezidentku Zuzany Čaputovej (viac v článku) mali začať konať orgány činné v trestnom konaní. Uviedol to v sobotu na sociálnej sieti.

Na snímke Martin Glváč a Zuzana Čaputová

Denník N v piatok priniesol článok zostavený údajne na základe obvinenia voči Marianovi Kočnerovi v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, kde sa okrem iných informácií uvádza, že podnikateľ si mal písať SMS správy s poslancom Smeru a podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom o tom, že Glváč sa údajne po odvolaní Róberta Kaliňáka stane ministrom vnútra.
Glváč na to zareagoval na sociálnej sieti s tým, že ide o snahu liberálnych médií prekryť problém s koncipientskou praxou ich promovanej prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej.
“Priatelia o účelovosti Denníka N nemám žiadnu pochybnosť. V piatok večer, ľudia majú po práci, sú v kine, s rodinou a pani Tódová mi poslala otázku, kde ma spomína a nezmyselne, účelovo píše, že Kočner chcel, aby som bol ministrom vnútra…”
Glváč ďalej objasnil, že aktuálne prebieha vyšetrovanie únikov zo spisov prostredníctvom organizovanej skupiny, pričom podozrivou je aj Monika Tódová. “A keďže nemám záujem toto vyšetrovanie mariť, tak sa nebudem zapájať do týchto účelových hier redaktorky, ktorá mi dnes (v piatok) o 17.51 poslala otázky a 18.40 zverejnila účelový článok, čo svedčí o tom, že ju vlastne odpoveď ani nezaujíma a vystačí si s prezentovanou nenávisťou.”

“Navyše v jednom článku píše, že som bol cieľom Kočnerovho komanda a v druhom o tri hodiny z nás robí najlepších priateľov. “K ministrovi vnútra som sa vyjadroval nielen pred blízkymi ľuďmi ale aj pred množstvom novinárov a niekoľkokrát verejne a vždy rovnako, takže to čo píše pani Tódová je irelevatné. “Žeby snaha prekryť podvod s advokátskou praxou pani Čaputovej?

 

 
Následne v sobotu Glváč publikoval druhý príspevok, kde tvrdí, že prípad koncipienskej praxe kandidátky na prezidentku Čaputovej je vážnou, vecou, ktorou by sa mali zaoberať kompetentné orgány.
U Čaputovej sa média zaoberajú hlavne tým, či mala byť zapísaná do zoznamu advokátov. Má však oveľa väčší problém z doby pred rokom 2010, pre vážne podozrenie, že spáchala trestný čin neoprávneného podnikania podľa paragrafu 251 Trestného zákona,” píše podpredseda NR SR.
Vysvetľuje, že právnička mala živnosť a zároveň vykonávala koncipientskú prax, čo je nezlučiteľné. Advokátska komora podľa neho podala celý rad takýchto trestných oznámení.
“Je to vec, ktorú by mali zistiť orgány činné v trestnom konaní. Vážne podozrenie tu nepochybne je. Smetisko náhodou nezastupovala? Veď sa prezentovala, že dlhé roky bojovala ako advokátka. A odkedy je advokátka? A čo právna konzultantka Via iuris? Nemalo by sa začať trestné stíhanie vo veci a podľa výsledku rozhodnúť, či sa vznesie obvinenie alebo nie?”
 

 
 
Príspevok Glváč odmieta tvrdenia Denníka N: “Je irelevantné, čo píše Tódová, je podozrivá z úniku informácií zo spisu.” Polícia by podľa neho mala riešiť aj vážne podozrenie, že Zuzana Čaputová podnikala neoprávnene zobrazený najskôr Hlavné správy.