Bratislava 10. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Martin Glávč zo Smeru-SD podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa kvôli úniku informácii ohľadom vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dve trestné oznámenia v podobnej veci oznámili v priebehu týždňa aj prokurátori na tlačovej konferencii

Na snímke podpredseda NR SR za stranu Smer-SD Martin Glváč

“Plne chápem vážnosť situácie po vražde dvoch mladých ľudí, no ani takýto ohavný skutok nemôže ospravedlniť porušovanie ústavy a ďalších zákonov Slovenskej republiky určitou organizovanou skupinou ľudí v záujme ich politických cieľov,” vyhlásil podpredseda Národnej rady.
Glváč vysvetľuje, že preto tento týždeň podal trestné oznámenie v súvislosti s únikmi zo živého vyšetrovacieho spisu, ktoré sú podľa neho cielene niektorými médiami a opozíciou podsúvané verejnosti na diskreditáciu konkrétnych ľudí a politických oponentov. “Podobné úniky totižto ohrozujú samotné vyšetrovanie a môžu v konečnom dôsledku pomáhať páchateľom, čo je neprijateľné,” uviedol.

“Nepochybujem o tom, že po téme voľby ústavných sudcov sa táto organizovaná skupina opäť vráti k špinavým praktikám s cieľom zničiť vybrané osoby a poškodiť vybrané politické strany, pričom jej vôbec nejde o dolapenie páchateľov a objednávateľov ale o prevzatie politickej moci,” dodal Martin Glváč.

 

 
Čižnár: Úniky boli neúnosné
Na štvrtkovej tlačovej konferencii generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár za účasti prvého námestníka generálneho prokurátora SR Petra Šufliarskeho, prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského a dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry potvrdili, že dochádza k únikom zo spisu, čo značne sťažuje vyšetrovanie, a preto aj kvôli tomu pristúpili k sprístupneniu časti spisu pre policajnú inšpekciu, aby sa vyšetrilo, kto z polície vynáša citlivé dáta.
Vo veci únikov sú už podľa Čižnára vedené najmenej dve trestné stíhania.
Oba vyšetrujúce tímy dozorujú tí istí prokurátori. Dôvodom je snaha čo najskôr vraždu Kuciaka vyšetriť, keďže sa blíži termín ukončenia väzby štyroch podozrivých. Pokiaľ ich dovtedy neobžalujú, bude musieť prokuratúra požiadať súd o predĺženie ich väzby.
“Ak súd zistí, že sú prieťahy, je to dôvod na ich prepustenie, čo nepripustíme,“ vyhlásil Čižnár (viac v článku).
 
 
Príspevok Glváč dal ďalšie trestné oznámenie kvôli úniku informácii zo spisu Kuciak. Hovorí o cielenej kampani novinárov a opozície zobrazený najskôr Hlavné správy.