Bratislava 7. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Hybridné hrozby v súčasnosti v jednotlivých krajinách nahrádzajú prípadnú vojenskú intervenciu. Uviedli to zástupcovia organizácie Globsec na dnešnom brífingu. Slovensko je podľa organizácie na tieto nové bezpečnostné hrozby pripravené iba čiastočne. V praxi hybridné nástrahy znamenajú napríklad kybernetické útoky na webové stránky, skryté financovanie politických subjektov či šírenie dezinformácií, ktoré v konečnom dôsledku nahrádzajú vojenskú silu

Ilustračné foto

Náklady sú pritom podľa odborníkov na bezpečnosť neporovnateľne nižšie ako v prípade využitia vojenskej sily. Zo zberu dát organizácie Globsec tiež vyplýva, že z pohľadu Visegrádskej skupiny je na tom Slovensko najhoršie. Slováci najviac veria konšpiračným teóriám, hlasovali by tiež vo veľkej miere za vystúpenie z Európskej únie či Severoatlantickej aliancie.

Organizácia Globsec na základe zberu dát tiež odporúča viaceré opatrenia, ktoré by v prípade bezpečnostného rizika mohli pomôcť. “Napríklad by Národná rada SR mohla schváliť obnovenú bezpečnostnú a obrannú stratégiu, keď v súčasnosti platia 14 rokov staré dokumenty. Tie nedokážu na nové hrozby reagovať takým spôsobom, akým sa v súčasnosti vyžaduje,” povedal odborník na extrémizmus z organizácie Globsec.

Cieľom hybridných metód je podľa odborníkov získanie politického vplyvu nad konkrétnym regiónom. “Činnosti sa menia podľa toho, čo konkrétne sleduje krajina v konkrétnom regióne. Vieme, že na Slovensku existuje viacero konšpiračných médií, ktoré šíria propagandu či jednostranný pohľad na problematiku. To do spoločnosti prináša akúsi neistotu a nedôveru, čo je cieľom hybridných činností,” dodali. Dáta pochádzajú z roku 2018, viaceré prieskumy organizovala agentúra Focus.

V prípade hybridných hrozieb ide o súbor činností, ktoré využívajú slabé miesta konkrétnej krajiny na dosiahnutie politických cieľov. Hybridné aktivity môžu svojím charakterom nahradiť využitie vojenskej sily. Ide najmä o ovplyvňovanie volebných procesov, využívanie konšpiračných teórií, využívanie polovojenských skupín, skryté financovanie politických strán či hnutí a tiež kybernetické útoky. Organizácia Globsec, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami, uvádza, že je potrebné dopracovať legislatívu v týchto oblastiach, aby sa Slovensko vedelo lepšie brániť voči prípadným hrozbám.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj