Gilani Dambajev – čečenský strážca radioaktívnej rieky

Čečensko 9. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:youtube)

Gilani Dambajev sa presťahoval do Čeljabinskej oblasti z Čečenska v roku 1987, bez toho aby vedel, že sa usadí v kontaminovanej oblasti kombinátu Maják, kde bol recyklovaný jadrový odpad. Pri sťahovaní sa stal obeťou podvodu. Gilani sa ocitol na brehu radioaktívnej rieky Teči: dnes úroveň radiácie v jeho tele osemnásobne presahuje normu.
Záber z videa

Stará osada Musljujevo bola pred 9 rokmi zrovnaná so zemou. Zostal jediný obytný tehlový domček, v ktorom býva Gilani Dambajev. Gilani sa odmietol sťahovať niekam inam. Z okna jeho domu je vidieť kostra starého statku a zrúcanina mlyna obchodníkov Zlokazových — bývalých nevoľníkov, ktorí sa usadili na Urale po zrušení nevoľníctva v Rusku. Okolo domu je prázdne pole s vysokou suchou trávou.
Do Musljujeva sa Dambajev presťahoval spolu so svojim bratom v 80. rokoch kvôli peniazom — stavali tu kravíny. Už vtedy bolo známe, že miestna pôda je kontaminovaná.
V roku 1999 sem Gilani prisťahoval svoju rodinu — manželku a päť detí: do ich domu v Groznom vpálila tanková strela. Vo vtedajšej situácií pomalá smrť následkom neviditeľnej radiácie sa zdala lepšou než okamžitá záhuba od rýchlej guľky.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.