Gibraltar 28. júna 2018 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ (brexit) zneistilo obyvateľov britskej enklávy Gibraltar, ktorí v referende o brexite veľkou väčšinou (96%) hlasovali za zotrvanie v EÚ. O svoj osud sa obáva taktiež 13 tisíc občanov EÚ, ktorí v enkláve pracujú. Miestni obyvatelia majú pocit, že Brusel ich zradil a ponechal riešenie ich ďalšieho osudu Španielsku.

Ilustračné foto

Madrid sa z pozície členskej krajiny EÚ vehementne domáha páva veta pri riešení otázok týkajúcich sa vzťahov EÚ s Gibraltarom po tom, ako Veľká Británia prestane byť členom EÚ. Španielsko sa už takmer 300 rokov usiluje o obnovenie svojej suverenity nad spornou strategickou enklávou na juhu Iberského polostrova.
V Madride vycítili svoju šancu v súvislosti s brexitom, ktorý odhalil zúfalú snahu obyvateľov Gibraltaru zachovať existujúci mechanizmus voľného pohybu osôb, tovaru, kapitálu a služieb s EÚ aj po odchode Veľkej Británie zo štruktúr EÚ. Gibraltar najnovšie pohoršilo aj počínanie hlavného vyjednávača EÚ v záležitostiach brexitu Michela Barniera, ktorý si nenašiel čas na stretnutie so zástupcami Gibraltaru, pričom sa však na druhej strane opakovane stretáva s britskými euroskeptikmi ako je Nigel Farage.
V tejto situácii si Španielsko prihrieva svoju polievočku a presadilo v rámci doterajších rokovaní o Brexite zásadu, že akákoľvek budúca dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou bude aplikovateľná v Gibraltare iba za predpokladu bilaterálnej dohody medzi Madridom s Londýnom. Španielsko chce mať právo veta na ďalšie usporiadanie vzťahov EÚ s Gibraltarom. Madrid sa pritom netají, že jeho cieľom je presadenie spoločnej britsko-španielskej správy enklávy, ktorá by sa týkala aj miestneho letiska a harmonizácie daňových zákonov Gibraltaru a Španielska, čím by táto enkláva stratila svoj doterajší štatút daňového raja.
Podpredseda gibraltarskej lokálnej vlády Joseph Garcia dôrazne odmietol tieto snahy Španielska s tým, že Gibraltar sa nenechá pritlačiť k múru a neobetuje svoju suverenitu výmenou za zachovanie preferenčných vzťahov s EÚ. „Nie sme pripravení zaplatiť takúto cenu za zachovanie normálnych vzťahov“, vyhlásil Joseph Garcia pre európske vydanie amerického periodika Politico.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Gibraltar sa obáva konzekvencií brexitu, Španieli sa chcú podieľať na správe britskej enklávy zobrazený najskôr Hlavné správy.