Akkra 7. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Segar,Pool)

Občania Ghany, ktorá je v rámci Afriky považovaná za vzorovú demokraciu, si volia dnes nový parlament a prezidenta

Doterajší prezident John Dramani Mahama sa uchádza o druhé štvorročné funkčné obdobie; medzi ďalšími šiestimi prezidentskými kandidátmi je i predseda Novej vlasteneckej strany (NPP) ako hlavného opozičného zoskupenia v krajine.

Ghanský prezident John Dramani MahamaGhanský prezident John Dramani Mahama

Necelých 29.000 volebných miestností môže využiť približne 15 miliónov oprávnených voličov. Tí budú okrem novej hlavy štátu rozhodovať aj o rozdelení 275 kresiel v parlamente počas nasledujúcich štyroch rokov. Očakáva sa, že výsledky budú známe zhruba tri dni po hlasovaní.

Mahama (58) a jeho vláda si pripisujú veľký pokrok v oblastiach školstva a zdravotníctva, ale aj pri budovaní cestnej siete, prezidenta však môže pripraviť o víťazstvo pretrvávajúca ekonomická kríza. Jeho najvážnejším protivníkom je šéf NPP Nana Akufo-Addo (72), ktorý doterajšiemu vedeniu vyčíta zlé hospodárenie a korupciu.

Ghanská ekonomika je výrazne závislá od vývozu zlata, kakaa, diamantov, hliníka a bauxitu. Pokles cien týchto komodít na svetových trhoch zhoršilo krízu v tejto západoafrickej krajine, kde dochádza k rušeniu pracovných miest pri súčasnom zdražovaní elektriny, vody a palív.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.