Moskva 2. mája 2019 (HSP/Foto: Facebook)

 

Svet je už raz taký. Raz ho ovláda dobro, inokedy tu panuje zlo, občas prevláda mŕtve ticho alebo chaos a v súčasnosti svetu vládnu pomýlení demokrati, pobláznení liberáli a slniečkari. Presadzujú svoje pravidlá hry a logá, heslá, nálepky a symboly. Vypukla ozajstná vojna symbolov…

Slniečkarom nevadia, napríklad, neonacistické a banderovské symboly, ktoré sa šíria na Ukrajine, v pobaltských štátoch a niektorých iných krajinách, ale mnohé tradičné, historické alebo aj novšie symboly rozumu, priateľstva a dobra ich šokujú, znervózňujú a hnevajú. Niektoré podobné symboly ich privádzajú takmer do amoku a vyhlásili im vojnu. Jedným z nich je aj symbol, ktorý sme spomínali včera v článku o situácii v Uzbekistane. Slniečkari vyhlásili skutočnú vojnu georgijevskej stuhe. Vyhlásili ju za symbol ruskej agresie a ešte bohvie čoho všetkého a často ľudí, ktorí majú pripnutú georgijevskú stuhu, nepúšťajú cez hraničné prechody EÚ – tomu hovoríme „ozajstná sloboda a demokracia“…

Čo je to vlastne za strašiak, kvôli ktorému zúria a besnia? Georgijevská stuha sa už dávnejšie stala nielen symbolom ruskej vojenskej slávy a hrdinstva, ale aj symbolom mieru, cti, dobra a vzájomného porozumenia medzi národmi. Tento symbol je charakteristický pre ľudí, ktorí jednoducho chcú mať dobré vzťahy s Ruskom, nič viac, ale to je, podľa slniečkarov, liberálov a niektorých politikov, kriminál, zrada, zločin a totálna pohroma.

Posvietime si trochu na tento symbol, ktorý je zrazu ako červená handra pre býka, ktorou mu pred nosom máva toreador. Georgijevská stuha je pásikavá oranžovo-čierna stuha, ktorá historicky patrila k najvyšším vojenským vyznamenaniam Ruskej cárskej ríše, ako aj Rád svätého Georgia, Georgijevský kríž, Georgijevská medaila. Georgijevské stuhy mali na čiapkach námorníci  gardových posádok lodí, ktoré boli vyznamenané Georgijevskou vlajkou.  Bola súčasťou Georgijevských zástav a štátnej zástavy a štandardu. Poslúžila prototypom stúh sovietskych vyznamenaní – Rádu Slávy a medaily „Za víťazstvo nad Nemeckom“, rovnako ako Gardovej stužky.

Georgijevská stuha bola ustanovená 26. novembra 1769 cárovnou Katarínou II. Bola pomenovaná po Georgijovi Víťazonoscovi. Dopĺňalo ju motto „Za zásluhy a statočnosť“ a biely rovnostranný kríž alebo zlatá štvorhranná hviezda. Zároveň s vyznamenaním sa prideľovalo celoživotné služné.

Podľa tradičného výkladu sfarbenie georgijevskej stuhy znamená: čierne – dym, oranžové – oheň.  Traduje sa aj iný názor, že čierna a žltá farba sú odrazom ruského štátneho erbu: čierneho dvojhlavého orla na zlatom pozadí.

V niektorých prípadoch sa georgijevská stuha používala, ako obdoba zodpovedajúceho vyznamenania – rádu Svätého Georgia, Vojenskej medaily a Georgijevského kríža. Počas Prvej svetovej vojny si nositelia Georgijevských vyznamenaní v zime pripínali Georgijevskú stuhu na chlopňu vojenského plášťa.

Je známy ojedinelý prípad, kedy georgijevská stuha nadobudla štatút osobitného vyznamenania. Stalo sa tak v roku 1914, kedy za zásluhy pri vykonávaní mobilizácie bola generálporučíkovi A. S. Lukomskému udelená Georgijevská stuha k Rádu svätého Vladimíra IV. triedy, ktorým už bol vyznamenaný. Týmto sa  stal držiteľom jedinečného ocenenia – Rádu svätého Vladimíra na stuhe Svätého Georgia. Vyznamenanie úsmevne nazývali „Vladimir Georgijevič”.

Pokračujúc tradíciu stuhy Svätého Georgija bola 10. júna 1942 v ZSSR zriadená „Gardová stuha“. Gardová stuha dopĺňala náprsný odznak „Námorná garda“ a čiapky námorníkov Červenej armády.  Gardová stuha sa tiež zobrazovala na zástavách gardových útvarov, jednotiek, posádok. V období Druhej svetovej vojny georgijevská stuha ozdobila Rád Slávy zriadený 8. novembra 1943 a bola atribútom (napr. náprsnej medailovej stuhy) vojenských vyznamenaní, ako Rad Slávy a medaila „Za víťazstvo nad Nemeckom.“

Od roku 2005 sa v uliciach ruských miest každoročne objavujú ľudia s oranžovo-čiernymi stužkami: je to bezchybný znak blížiaceho sa Dňa Víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Počas kampane stužky, symbolizujúce historickú „georgijevskú stuhu“ rozdávajú všetkým, kto ich chce mať. Tento symbol sa stal neodmysliteľnou súčasťou oslavných podujatí Veľkého Dňa víťazstva nad fašizmom v Rusku, tradičných stretnutí s veteránmi, vojenských prehliadok, ľudových zábav v mestách a obciach Ruska.

Táto akcia už pomaly 15 rokov tradične sa koná vo viac ako 30 krajinách po celom svete. Najpopulárnejšia je v Rusku, na Ukrajine, v Grécku, Francúzsku, Taliansku, Estónsku, Lotyšsku, Veľkej Británii, USA, Nemecku, Číne, Vietname, Belgicku a Afganistane.

Georgijevská stuha vzhľadom a kombináciou farieb zodpovedá stuhe na medaile „Za víťazstvo nad Nemeckom vo Veľkej vlasteneckej vojne 1941-1945.“ To je dôvod, prečo georgijevská stuha je vnímaná v súčasnosti, ako symbol víťazstva nad fašizmom, symbol vďaky hrdinom a veteránom a pamiatky o ich hrdinských činoch. Úlohou akcie je vzbudiť záujem nových generácii k historickým udalostiam, očitých svedkov ktorých je stále menej. Preto v Rusku, ale aj v iných krajinách sa snažia, aby sa mladí ľudia podieľali na podobných akciách a vážení si tohto symbolu a vnímali jeho historické posolstvo.

V roku 2006 sa akcia úspešne konala vo viac ako 900. mestách v Rusku a štátoch blízkeho a ďalekého zahraničia, ako sú Izrael, USA, Kanada a Ukrajina, v krajinách Perzského zálivu a mnohých európskych mestách. Počas akcie sa rozdalo viac ako 4 milióny Georgijevských stužiek. Od roku 2007 na vojenských prehliadkach pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom georgijevskú stuhu majú pripnutú na oblečení všetci lídri Ruska, politici, verejní činitelia a hostia.

V roku 2007 sa akcia konala prakticky vo všetkých krajinách, kde žije ruská diaspóra. Odvtedy sa pripájajú aj obyvatelia mnohých európskych krajín, ktorí nie sú pôvodom z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, tiež obyvatelia Ázie a Severnej a Južnej Ameriky. Pred 12 rokmi po celom svete bolo rozdaných vyše 10. miliónov georgijevských stúh. V tom istom roku akcia sa po prvýkrát uskutočnila na Slovensku a v Českej republike.

V roku 2008 sa do akcie zapojilo viac ako 30. krajín po celom svete, najaktívnejšími účastníkmi boli Grécko, Ukrajina, Uzbekistan, Estónsko, Lotyšsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Belgicko, Moldavsko (Podnestersko), Island, Veľká Británia, USA, Čína, Vietnam, Afganistan, Mexiko. V súčasnej dobe si táto akcia získava stále väčšiu popularitu a v tomto roku sa do tejto akcie zapoja ľudia vo vyše 90 krajinách sveta a v rámci tradičnej medzinárodnej akcie Nesmrteľný pluk, ktorá sa každoročne koná 8. – 9. mája, georgijevskú stuhu budú mať pripnutú ľudia v 110 krajinách sveta.

Slniečkarov, ktorí vyzývajú na „inkvizičný boj“ proti Rusku, straší a neuveriteľne jeduje všetko, čo oponuje ich názorom, postojom a zámerom. Prekážajú im symboly priateľstva a cti a prekážajú im aj ľudia, ktorí chcú mať priateľov a dobrých susedov, ba dokonca aj tí, ktorí vlastne ani nevyzývajú kamarátiť sa s Ruskom a Rusmi, ale iba apelujú na logiku a zdravý rozum a navrhujú iba obnoviť normálny dialóg s Moskvou, rozvíjať hospodárske a obchodné vzťahy, aktivity v oblasti kultúry, športu, turizmu a pod. Kým slniečkari rozosievajú iba nenávisť a rozdeľujú ľudí, georgijevská stuha je už dávnejšie nielen symbolom ruského vojenského hrdinstva, ale aj symbolom priateľstva, porozumenia a mieru.

Eugen Rusnák

 

Príspevok Georgijevská stuha sa stala symbolom mieru charakteristickým pre ľudí, ktorí chcú mať dobré vzťahy s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.

Zdroj