Sibír 22. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Misha Japaridze)

Sibírski vedci predpovedajú, že za 20 miliónov rokov sa najväčší kontinent na Zemi Eurázia rozdelí na dve časti a to v mieste dnešného jazera Bajkal, a na jeho mieste sa objaví nový oceán, uvádza publikácia Sibírskeho oddelenia Ruskej akadémie vied Nauka v Sibiri (Veda na Sibíri).
Ilustračné foto: Na snímke jazero Bajkal

K takémuto záveru došli vedci, z Inštitútu geológie a mineralógie Sibírskeho oddelenia Ruskej akadémie vied a Novosibírskej štátnej univerzity, ktorí rekonštruujú históriu Bajkalu a predpovedajú jeho možnú budúcnosť tým, že spájajú tektonické procesy a nakopené usadeniny v priehlbinách Bajkálskej riftovej zóny a tiež zovšeobecňujú údaje získané inými vedcami.
“V zemskej kôre priamo uprostred Eurázie sa nachádza priekopa pomenovaná Bajkálska riftová zóna. Postupne sa rozširuje, a pokiaľ sa nezmení geodynamická situácia, tak sa za 20 miliónov rokov najväčší kontinent opäť rozdelí na dve časti a na mieste Bajkalu bude nový oceán,” uvádza sa v správe.
Vedci poznamenávajú, že skôr sa takýto výhľad ohľadom Bajkálskej riftovej zóny nerobil: geológovia skúmali jeho jednotlivé časti a obecné práce sa týkali len centrálnej zóny tohoto rogiónu, priamo samotnej priehlbiny jazera Bajkal. Naviac sa mnohé údaje zhromažďujú len v ruštine a neboli prístupné vedcom v zahraničí.
Vo vedcami obnovenom vyobrazení sa ukázalo, že pred Bajkálskym riftom, ktorý vznikol v druhohorách (asi pred 100-70 miliónmi rokov), na jeho mieste tiež existoval systém riftových priehlbín. Bajkal je centrála a najstaršia oblasť priekopy. Niekoľko desiatok miliónov rokov sa Bajkálska riftová zóna rozvíjala celkom pokojne, ale asi pred 7-5 miliónmi k niečomu došlo a začala atívna fáza extenzie, kedy sa rýchlosť tektonických pohybov náhle zvýšila. V tejto dobe začali vznikať hory a prepadliny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.