Ľubľana 7. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jean-Francois Badias)

Taliansko požaduje rešpektovanie a realizáciu stredajšieho zamietavého verdiktu Súdneho dvora EÚ so sídlom v Luxemburgu. Ten v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a Slovenska proti rozhodnutiu Rady EÚ zo septembra 2015, na základe ktorého majú byť prerozdelené medzi členské štáty EÚ desaťtisíce migrantov zo záchytných centier v Grécku a Taliansku.
Na snímke Paolo Gentiloni

“Verdikty sa musia rešpektovať,” zdôraznil predseda talianskej vlády Paolo Gentiloni po dnešných rokovaniach so slovinským premiérom Mirom Cerarom v Ľubľane. Hosť z Ríma tam súčasne podčiarkol, že rovnako dôležité je, že Súdny dvor EÚ akceptoval princíp solidarity, o ktorý sa opieralo rozhodnutie o prerozdeľovaní migrantov.
Taliansky premiér využil túto príležitosť, aby vyzdvihol zásluhy svojho kabinetu v boji proti ilegálnemu prisťahovalectvu, pričom poukázal na výrazný pokles počtu migrantov, ktorí dorazili od júla do Talianska. Podľa Gentiloniho slov ide o výsledok talianskej politiky a pomoci Únie, ktorý teraz treba zachovať.
Ešte dnes bude taliansky premiér rokovať v Prahe s predsedom vlády ČR Bohuslavom Sobotkom.
Utečenecká problematika bude zrejme hlavnou témou ich rokovaní. Obe strany by sa však mali venovať aj posilneniu spolupráce v obrannej oblasti či téme približovania mzdovej úrovne v rôznych častiach Únie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.