Girón 13. septembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: Pixabay)

Španielski vedci dospeli k záveru, že staroveké kmene, ktoré sa presídlili z Blízkeho východu do Európy, celkom nahradili pôvodné obyvatelstvo, informuje časopis Scientific Reports
Špirála DNA

Genetici z univerzity v španielskom meste Girón analyzovali DNA starovekých obyvateľov Európy a vyčlenili z nich tzv. mitochondriálnu DNA – čiže časť genómu, ktorá sa nachádza v mitochondriách a prenáša sa z matky na dieťa. Genómy starovekých obyvateľov Európy a Blízkeho východu majú rôzny pôvod a rôzne verzie DNA – haploskupiny. Následne, stopy dlhodobých kontaktov medzi oboma skupinami. je možné určiť tým, že sa nájde haploskupina v DNA príslušníkov kmeňov, ktorá nie je im vlastná.

Analýza ukázala, že haploskupina K bola vždy rozšírená medzi obyvateľmi Blízkeho východu, avšak pre starovekú Európu v tej dobe nebola charakteristická. Po začiatku kolonizácie Európy počet nositeľov tejto haploskupiny na ich území začal stúpať.
Vedci sa domnievajú, že to svedčí o tom, že kmene, ktoré sa presídlili z Blízkeho východu do Európy, kolonizovali nové územia a vytlačili alebo zničili domorodé kmene. Na druhej strane vedci priznávajú, že archeológovia a antropológovia sa k tejto hypotéze stavajú skepticky. Podle ich názoru však nové údaje umožňujú vytvoriť lepší obraz o osídľovaní Európy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.