Generálny tajomník OSN vyzval Su Ťij, aby umožnila návrat Rohingov do Mjanmarska

Manila 14. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bebeto Matthews)

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v utorok mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij, aby viac ako 600.000 Rohingom, ktorí našli útočisko v Bangladéši, umožnila bezpečný návrat do Mjanmarska. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres

Guterres sa so Su Ťij stretol v rámci summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorý sa koná vo filipínskej metropole Manila.
“Generálny tajomník (OSN) zdôraznil, že je nevyhnutné vyvinúť zvýšené úsilie na zabezpečenie prístupu (Rohingov) k humanitárnej pomoci, ich bezpečného, dôstojného a dobrovoľného návratu, ako aj ozajstného zmierenia medzi jednotlivými spoločenstvami,” uvádza sa vo vyhlásení OSN.
Najnovšie násilie v mjanmarskom Jakchainskom štáte vypuklo koncom augusta, keď militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov zaútočili na policajné stanice. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku, pričom boli vystavení násiliu aj civilisti.
Podľa aktuálnych údajov OSN odvtedy ušlo z Mjanmarska do susedného Bangladéša už najmenej 603.000 Rohingov. Vyšetrovatelia OSN dospeli k záveru, že vypaľovanie dedín Rohingov, prenasledovanie ich vodcov, ako i zabíjanie či znásilňovanie tvoria súčasť systematického úsilia o vyhnanie tejto moslimskej menšiny z prevažne budhistického Mjanmarska.
Podľa mjanmarských ozbrojených síl sa však na základe vnútorných previerok, ktorých výsledky zverejnili v pondelok, nič z uvedených záverov vyšetrovania OSN nepotvrdilo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)