Pan však plnú zodpovednosť OSN za epidémiu nepripustil. Experti dlhodobo tvrdia, že infekciu zavliekli do tejto karibskej krajiny príslušníci mierových síl OSN, ktorí sem boli vyslaní po zmienenej prírodnej katastrofe. Malo ísť konkrétne o nepálskych vojakov, ktorí boli súčasťou tejto misie.

„V mene OSN sa chcem ospravedlniť haitskému ľudu za to, že sme nespravili dosť pre to, aby sme zabránili rozšíreniu cholery na Haiti. Je nám to nesmierne ľúto,“ vyhlásil generálny tajomník v kreolčine, francúzštine a angličtine počas prejavu zameranom na ďalšie riešenie otázky cholery v krajine. Nová humanitárna iniciatíva počíta s poskytnutím 400 miliónov dolárov pre komunity postihnuté epidémiou. Finančné prostriedky sa majú vyzbierať v priebehu dvoch rokov z dobrovoľných príspevkov. Cholera podľa odhadov OSN postihla približne 800.000 Haiťanov, pričom vyše 9000 z nich jej podľahlo.

Denis Regis, haitský vyslanec pri OSN, nový prístup k eliminácii cholery a odškodneniu obetí ocenil s tým, že ide o vítanú zmenu v porovnaní s „morálne neprijateľným postojom, ktorý až doteraz OSN zastávala“. „Organizácia ukázala, že si vie pripustiť chyby a začať riešiť spôsobené škody,“ dodal diplomat. OSN má imunitu voči trestnému stíhaniu, čo potvrdil tohto roku americký súd počas súdneho procesu, keď organizáciu kolektívne zažalovali obete tejto choroby, požadujúc kompenzáciu.