Generálny tajomník OSN sa ospravedlnil za vypuknutie cholery na Haiti

New York 2. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Keystone,Salvatore Di Nolfi)

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa vo štvrtok po prvý raz ospravedlnil za spoluzodpovednosť tejto medzinárodnej organizácie pri vypuknutí epidémie cholery na Haiti, ktorá sa tam rozšírila v roku 2010 po ničivom zemetrasení a vyžiadala si už tisíce mŕtvych

Na snímke generálny tajomník OSN Pan Ki-munNa snímke generálny tajomník OSN Pan Ki-mun

Pan však plnú zodpovednosť OSN za epidémiu nepripustil. Experti dlhodobo tvrdia, že infekciu zavliekli do tejto karibskej krajiny príslušníci mierových síl OSN, ktorí sem boli vyslaní po zmienenej prírodnej katastrofe. Malo ísť konkrétne o nepálskych vojakov, ktorí boli súčasťou tejto misie.

“V mene OSN sa chcem ospravedlniť haitskému ľudu za to, že sme nespravili dosť pre to, aby sme zabránili rozšíreniu cholery na Haiti. Je nám to nesmierne ľúto,” vyhlásil generálny tajomník v kreolčine, francúzštine a angličtine počas prejavu zameranom na ďalšie riešenie otázky cholery v krajine.

Nová humanitárna iniciatíva počíta s poskytnutím 400 miliónov dolárov pre komunity postihnuté epidémiou. Finančné prostriedky sa majú vyzbierať v priebehu dvoch rokov z dobrovoľných príspevkov. Cholera podľa odhadov OSN postihla približne 800.000 Haiťanov, pričom vyše 9000 z nich jej podľahlo.

Denis Regis, haitský vyslanec pri OSN, nový prístup k eliminácii cholery a odškodneniu obetí ocenil s tým, že ide o vítanú zmenu v porovnaní s “morálne neprijateľným postojom, ktorý až doteraz OSN zastávala”. “Organizácia ukázala, že si vie pripustiť chyby a začať riešiť spôsobené škody,” dodal diplomat.

OSN má imunitu voči trestnému stíhaniu, čo potvrdil tohto roku americký súd počas súdneho procesu, keď organizáciu kolektívne zažalovali obete tejto choroby, požadujúc kompenzáciu.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)