Štokholm 23. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andreas Gebert/dpa via AP)
 
Svet je v súčasnosti svedkom ďalšej studenej vojny, vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres v rozhovore pre švédsku televíznu stanicu SVT.

Na snímke generálny tajomník Organizácie spojených národov (OSN) Antonio Guterres

“Domnievam sa, že svet si v súčasnosti jasne uvedomuje, že studená vojna je späť. Je však rozdiel medzi studenou vojnou v minulosti a tým, čo sa deje teraz,” povedal Guterres.
“Po prvé, Spojené štáty a Rusko teraz nemajú kontrolu nad každým, ako to bolo za studenej vojny. Máme tu veľa krajín, ktoré sú aktívne v regióne (Blízkeho východu) – Turecko, Irán, Saudská Arábia a iné. Je evidentné, že neexistujú dva homogénne, dobre kontrolované bloky,” vyhlásil šéf OSN, ktorého v pondelok citovala agentúra TASS.
“Po druhé, počas studenej vojny tu boli mechanizmy na dialóg a komunikáciu, čo zabezpečovalo, že sa žiadne riziko konfrontácie alebo incidentov nevymklo spod kontroly. Takéto mechanizmy dnes nejestvujú,” uviedol Gutteres. “To je dôvod, prečo bola situácia taká nebezpečná, a som rád, že sa veci upokojili,” dodal.
“Dúfam, že v budúcnosti bude možné nájsť konsenzus pre riešenie situácií, akú sme videli minulý týždeň, a to, aby sa už neopakovali,” upozornil Gutteres.
Spojené štáty, Británia a Francúzsko 14. apríla uskutočnili spoločný vojenský zásah proti Sýrii bez povolenia OSN. Išlo o reakciu na údajný chemický útok, ktorý mali uskutočniť sýrske vládne sily proti civilistom v meste Dúmá.
Podľa údajov ruského ministerstva zahraničných vecí vypálené strely zasiahli výskumné stredisko pri Damasku, centrálu republikánskej gardy, leteckú základňu, niekoľko vojenských letísk a armádnych skladov. Pri útoku utrpeli zranenia tri osoby.
Podľa informácií agentúry Sputnik Guterres tiež priznal existenciu štrukturálnych problémov v Rade bezpečnosti OSN. Poznamenal, že tento orgán dnes neodráža rovnováhu síl vo svete a neodpovedá súdobým reáliám. Podľa názoru Guterresa niektoré štáty zneužívajú právo veta. Generálny tajomník zdôraznil, že úplná reforma nie je možná bez zmien v činnosti Rady bezpečnosti. Priznal tiež neschopnosť OSN urovnať sýrsky konflikt.
 
Príspevok Generálny tajomník OSN Guterres: Studená vojna je späť zobrazený najskôr Hlavné správy.