Kyjev 26. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Chuzavkov)
 
Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko v rozhovore pre Das Bild označil incident v Kerčskom prielive za tretiu vlnu okupácie zo strany Ruska, pričom za prvé dve vlny považuje pripojenie Krymu k Rusku a udalosti na Donbase. Lucenko tiež vysvetlil, prečo bolo na Ukrajine zavedené stanné právo

Na snímke ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko

Podľa jeho slov pristúpili úrady na tento krok preto, že hneď po incidente v Kerčskom prielive bola vraj zaznamenaná vysoká koncentrácia ruských vojsk na hranici.
Podľa slov generálneho prokurátora stanné právo nijako neovplyvní život ukrajinskej spoločnosti, a je zamerané iba na posilnenie armády a na vypovedanie zmluvy o priateľstve s Ruskom.
Na otázku novinára Das Bild, prečo Ukrajina trestá obyčajných ľudí, kedy zakazuje vstup ruským občanom vo veku 16 až 60 rokov, Lucenko vyhlásil, že títo ľudia vraj podporujú nevyhlásenú vojnu proti jeho krajine.
Títo civilisti podporujú finančne a politicky nevyhlásenú vojnu proti našej krajine. Chceme, aby pocítili, že to je vojna, a nie propagandistické báchorky, ktoré počúvajú z médií , povedal generálny prokurátor.
Lucenko tiež uviedol, že Kyjev nezruší prezidentské voľby, pretože tie pre ukrajinskú politiku posvätné.
Dodal tiež, že incident v Kerčskom prielive sa dotýka úplne všetkých krajín, a vyzval Západ, aby poslal do tohto regiónu medzinárodný konvoj a nepúšťal ruské lode do ich prístavov.
Rusko blokuje Azovské more a tým ho okupuje. Nejde toľko o morský priestor, ako o blokádu Mariupolu. Ak dovolíme Rusku to urobiť, nezastaví sa. Jeho ďalším cieľom môže byť Čierne more, podotkol Lucenko.
Odpovedal tiež na kritiku zo strany západných politikov, oi. na vyhlásenie bývalého ministra zahraničia SRN Sigmara Gabriela, ktorý obvinil Ukrajinu z pokusu zatiahnuť Nemecko do vojny s Ruskom. Lucenko označil tieto obvinenia za bezdôvodné a vyhlásil, že bývalému šéfovi zahraničnopolitického rezortu sa páčia rozprávky.
 
Na Ukrajine sa končí stanné právo
Platnosť stanného práva na Ukrajine končí v stredu. Úrady vyhlásili, že jeho hlavným cieľom bolo posilnenie obranyschopnosti krajiny.
Experti sa však domnievajú, že prezident Petro Porošenko, ktorý podľa prieskumov verejnej mienky má podporu asi 10%, sa takto pokúsil odložiť voľby hlavy štátu, a keď to nevyšlo, začal imitovať búrlivú vojenskú aktivitu.
Po incidente v Čiernom mori, kedy porušili ukrajinské vojnové lode hranicu RF a boli zadržané ruskými pohraničníkmi, zaviedol ukrajinský parlament v 10 oblastiach krajiny stanné právo. Tento režim predpokladá možnosť dočasného obmedzenia ústavných práv a slobôd občanov, oi. práva na účasť vo voľbách, na slobodu mysle a slova. Pôvodne ho navrhol Porošenko zaviesť v celej krajine na 60 dní, potom ale len na 30 dní, aby neboli zmarené prezidentské voľby stanovené na 31. marca 2019.
 
Príspevok Generálny prokurátor Ukrajiny prehovoril o “tretej vlne okupácie” zo strany Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.