Bratislava 25. mája 2017 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Martin Baumann)

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal v stredu (24.5.) na Najvyšší súd SR návrh na rozpustenie politickej strany Mariana Kotlebu ĽSNS. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. Najvyšší súd už v minulosti rozpustil Kotlebovu Slovenskú pospolitosť.
Na snímke poslanec Marián Kotleba

“Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike,” vysvetlila Predajňová.
Najvyšší súd SR (NS SR) dnes pre médiá potvrdil prijatie návrhu Generálnej prokuratúry SR. Ten bol už pridelený príslušnému senátu-správnemu kolégiu. “Senát bude najprv skúmať, či sú splnené procesné podmienky konania. Bude doručovať žalobu na vyjadrenie žalovaného a až po naštudovaní rozsiahlej spisovej dokumentácie o žalobe rozhodne. Lehoty na rozhodnutie zákon Najvyššiemu súdu nestanovuje,” uviedol dnes pre TASR hovorca NS SR Boris Urbančík.
Generálna prokuratúra týmto uzavrela prešetrovanie vo veci vyše 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať Najvyššiemu súdu návrh na rozpustenie tejto politickej strany.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) 9. mája vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby zakročili. “Pretože ak toto budeme vnímať ako niečo normálne a budeme sa tváriť, že toto je súčasť slobody názoru alebo slobody prejavu, tak sa veľmi, veľmi mýlime. Toto nemá nič spoločné ani s demokraciou, ani s hodnotami a čím skôr tieto prejavy zastavíme, tak to bude pre túto krajinu lepšie,” uviedol.
Fico hovoril o prejavoch extrémizmu spojených s pôsobením jednej z parlamentných strán. Upozornil, že politik tejto strany v televízii hovorí, že nemá názor na holokaust a iného predstaviteľa strany sprevádzali v televízii dvaja ozbrojení muži, ktorí ostentatívne ukazovali svoje zbrane. Podobne to podľa Fica bolo aj v 30. rokoch minulého storočia, keď Adolf Hitler chodil po Nemecku s príslušníkmi SA.
“Zatiaľ podnet politického prokurátora Čižnára nebudeme komentovať,” reagoval poslanec ĽSNS Milan Uhrík. Kotlebovci sa chcú najskôr oboznámiť so spisom a zistiť, čo Čižnára viedlo k jeho kroku. “Ako politická strana sa, samozrejme, budeme snažiť obhájiť svoju existenciu,” avizoval Uhrík. Nechce špekulovať, čo bude, ak stranu súd zruší. “Ale politickej činnosti sa len tak ľahko nevzdáme,” poznamenal.
Najvyšší súd už raz jednu Kotlebovu stranu rozpustil, bolo to v roku 2006 a jednalo sa o Slovenskú pospolitosť. Rozpustená bola taktiež na základe argumentov, že porušovala Ústavu SR.

Zrušenie ĽSNS by podľa Evy Chmelovej nespôsobilo v NRSR takmer žiadne zmeny
Prípadné zrušenie politickej strany Mariana Kotlebu ĽSNS by v Národnej rade SR nespôsobilo takmer žiadne zmeny. TASR to potvrdila zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová s odvolaním sa na volebné zákony.
Kotlebovci by teda v parlamente bez strany zostali do konca volebného obdobia. Ak by však niektorý z nich po zrušení strany prišiel z rôznych dôvodov o mandát, nikto by ho nenahradil. “Zákon hovorí, že ak je strana zrušená, tak nenastupuje náhradník,” uviedla Chmelová.

Právnici: Ak by zrušili ĽSNS, ich poslanci by v NRSR zostali naďalej
Ak by Najvyšší súd SR rozpustil politickú stranu Mariana Kotlebu ĽSNS, ako navrhuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár, poslanci za túto stranu by v Národnej rade SR zostali do konca volebného obdobia. Myslia si to oslovení ústavní právnici Eduard Bárány a Jozef Vozár.
“Nikto nemôže nikoho vyhodiť z parlamentu,” povedal pre TASR Bárány. Zdôraznil, že k zrušeniu parlamentnej strany ešte nedošlo, ide teda len o hypotetickú otázku. Podobný názor má aj Vozár, ktorý si tiež myslí, že nemožno poslancovi zobrať mandát a tak by kotlebovci v parlamente dokončili volebné obdobie. Keďže by prišli o stranu, za túto by už kandidovať v ďalších voľbách nemohli.

Tibor Gašpar: Pri návrhu na rozpustenie ĽSNS polícia poskytla súčinnosť
Návrh na rozpustenie parlamentnej politickej strany ĽSNS polícia nespracovávala, poskytla však Generálnej prokuratúre (GP) SR súčinnosť. Na dnešnej tlačovej besede to povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
“Samotný návrh nespracovávala polícia, je to vecou generálnej prokuratúry. Môžem však potvrdiť, že sme prispievali rôznymi informáciami, najmä trestnoprávnymi, ktoré vyplynuli z niektorých prípadov, ktoré sa týkajú členov tejto strany alebo ich činnosti. Z týchto podkladov sa, predpokladám, tvoril aj návrh generálnej prokuratúry,” povedal Gašpar.
On samotný návrh Generálnej prokuratúry SR nevidel.
Pripomenul, že polícia riešila prípady poslancov Stanislava M. a Milana M. a taktiež vedie trestné stíhania vo veci.

K snahe o zrušenie ĽSNS sa v auguste minulého roka, keď prokuratúra začala na veci pracovať, vyjadril aj sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Jeho názor na vec si môžete prečítať TU.