Praha 31. marca 2019 (HSP/sputnik.cz/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Generál Petr Pavel sa domnieva, že tvrdenia o tom, že prijatie pomoci od USA bude znamenať stratu suverenity, sú nepochopiteľné

Na snímke český generál Petr Pavel

Portál pripomenul, že strana SNS tvrdí, že neprijme žiadnu podmienenú pomoc od Spojených štátov amerických. Jej zástupcovia si totiž myslia, že prijatie 105 miliónov dolárov by vytvorilo priestor pre americkú prítomnosť na území Slovenska.
“Nechcem hodnotiť politické vyhlásenia slovenských politikov. Ale ak by som takýto názor začul u nás (v Českej republike, pozn. Red.), Potom by som povedal, že sú tie argumenty trochu absurdné, “vyhlásil Pavel, ktorý je veľkým zastáncom a protagonistom NATO.
Podľa neho sa väčšina členských aj partnerských štátov Aliancie uchádza o pomoc, pretože im to pomáha prekonať problémy a pomáha im to dostať sa na vyššiu technickú i operačnú úroveň z hľadiska nasadenia síl.
“Skôr sa o ňu štáty uchádzajú, než by ju spochybňovali, prípadne odmietali,” myslí si generál.
Sputnik už skôr informoval o tom, že Slovensko odmietlo pomoc zo strany USA. Americká investícia mala byť súčasťou dohody o vojenskej spolupráci (DCA), o ktorej jednalo Slovensko s USA. Z týchto peňazí sa mala okrem iného financovať tiež modernizácia leteckých základní na Sliači a v Kuchyni.
 
Príspevok Generál Petr Pavel sa vyjadril k americkej pomoci pre Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy.