Praha 31. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Český generál Petr Pavel odsúdil nedávny výrok prezidenta Miloša Zemana o tom, že sa českých novinárov ešte nepodarilo vyhubiť. Podľa tohto vysoko postaveného vojaka a donedávna predsedu Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie sú takéto slová mimoriadne nepatričné. Na štvrtkové vyjadrenie českého generála počas odovzdávania cien Hanno Ellenbogenovej v Prahe upozornil v piatok server Hlídací pes.

Na snímke český generál Petr Pavel

Server vyspovedal Pavla, pretože v po anglicky prednesenom prejave v sále Kongresového centra ČNB povedal, že sa za Zemanove slová hanbí.
Zemanovu nepatričnosť generál vyzdvihol predovšetkým v súvislosti s cenou za výnimočnú službu verejnosti, ktorú na tejto akcii udelili zavraždenému slovenskému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho partnerke Martine Kušnírovej.
“Bola tu prítomná jeho rodina a odovzdanie ceny bolo nielen veľmi emotívne, ale tiež vyznelo ako memento pre všetkých, ktorým leží na srdci sloboda tlače ako jeden z podstatných strážnych psov demokracie,” povedal v krátkom rozhovore bývalý náčelník generálneho štábu s tým, že zavraždený novinár sa podieľal na vyšetrovaní korupcie na Slovensku.
“Myslím si, že v tomto kontexte bolo vyjadrenie prezidenta Zemana na adresu novinárov nie nešťastné, ale povedal by som, že mimoriadne nepatričné. Takéto vyhlásenie by sa rozhodne nemalo objaviť nielen v tomto kontexte, ale aj v žiadnom inom,” dodal.
Ako uviedol spravodajský server Novinky.cz, Zeman slová o vyhubení novinárov, ktorých dlhodobo kritizuje, povedal v stredu po stretnutí s českými veľvyslancami na Pražskom hrade.
“Som presvedčený, že inteligencia českých novinárov je niekedy na úrovni dronta nelietavého (po česky: blboun nejapný), čo bol tvor žijúci na Madagaskare, ale bol právom vyhubený. Českých novinárov sa zatiaľ vyhubiť nepodarilo,” zakončil Zeman svoj prejav k ambasádorom.
České médiá si všimli, že si hlava štátu zrejme splietla ostrov, na ktorom spomínaný nelietavý vták v minulosti žil. V skutočnosti nešlo o Madagaskar ale o Maurícius.
 
Príspevok Generál Pavel odsúdil Zemanov výrok o vyhubení novinárov ako nepatričný zobrazený najskôr Hlavné správy.