Berlín/Londýn 17. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Generálna riaditeľka amerického koncernu General Motors (GM) Mary Barraová ubezpečila nemeckú automobilku Opel, ktorú GM vlastní, že zostane nezávislá aj po prípadnom predaji francúzskej skupine PSA

Uviedol to nemecký mesačník Manager Magazin s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniam medzi GM a PSA.

 Generálna riaditeľka amerického koncernu General Motors (GM) Mary Barraová
Generálna riaditeľka amerického koncernu General Motors (GM) Mary Barraová

Barraová podľa časopisu povedala, že šéf francúzskej skupiny PSA Carlos Tavares plánuje po prípadnej akvizícii Opela ponechať jeho terajšie vedenie na čele s generálnym riaditeľom Karlom-Thomasom Neumannom.

GM a PSA v utorok 14. februára potvrdili fámy, že spolu rokujú a výsledkom by mohlo byť prevzatie európskej divízie GM skupinou PSA. Tento krok môže otriasť globálnym automobilovým priemyslom.

Nemenovaný nemecký minister zase vo štvrtok (16.2.) naznačil, že k akvizícii zrejme dôjde.

Do európskej divízie GM patrí aj britská automobilka Vauxhall. Jej osud tak zaujíma vládu v Londýne, ktorá sa obáva straty pracovných miest.

Britský minister pre podnikanie a energetiku Greg Clark sa preto vo štvrtok rozprával najprv s prezidentom GM Danom Ammanom, potom odcestoval do Francúzska na stretnutie s predstaviteľmi PSA a francúzskymi politikmi. Diskutovali o ich plánoch s európskou divíziou GM. A podľa Británie vedenie PSA má v pláne stavať na sile a úspechu značky Vauxhall, ak sa im podarí kúpiť materskú spoločnosť Opel. Vauxhall zamestnáva 4500 ľudí v závodoch Ellesmere a Luton.

Správy o predaji európskych prevádzok GM vyvolali poplach nielen v Británii, ale aj v Nemecku, ktoré sa tiež obáva straty pracovných miest po prevzatí automobilky Opel francúzskym konkurentom PSA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.