Szeged 24. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka a Adam Botek postúpil do finále na olympijskej 500 m trati na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede. V sobotňajšej tretej semifinálovej jazde obsadili Slováci prvé miesto s celkovo najrýchlejším časom a v nedeľu o 13.21 h sa predstavia vo finále

Na snímke Mariana Petrušová

“Išli sme tak, ako sme si to naplánovali. Chceli sme vo finiši zvýšiť tempo a frekvenciu. Vedeli sme, že je to krátka disciplína, ale na posledných sto metroch sa to vždy láme. Sledoval som maďarskú posádku vo vedľajšej dráhe, postrážili sme si dobrý odstup a v závere som videl, že máme rýchlosť. Postupne sme ich dobiehali a vedel som, že ich predbehneme,” povedal najskúsenejší zo slovenského kvarteta Vlček.

V sobotu bojovali o cenné kovy Peter Gelle a Mariana Petrušová. Skúsený 35-ročný Novozámčan skončil štvrtý v disciplíne K1 1000 m, vďaka čomu vybojoval pre Slovensko olympijskú miestenku do Tokia. “Cítim sa fantasticky, ani v sne som nečakal, že to dopadne takto dobre. Hovoril som si, že mám vo finále náročných súperov, ale boli to vynikajúce preteky. Olympijská miestenka v K1, to je splnený sen. Spoliehal som sa na záver. Portugalčan vo vedľajšej dráhe išiel strašne tvrdé tempo, ale nechcel som, aby mi ušiel. V koncovke som sa musel pretlačiť aj cez vlny, ktoré vytváral a bojoval som takisto s bočným vetrom. V posledných sto metroch som nevládal, ale tlačil som na to, aby som získal miestenku do Tokia,” povedal Gelle.

Talentovaná Petrušová absolvovala kariérnu premiéru vo finále K1 na 1000 m na seniorskom svetovom šampionáte a patrila jej solídna piata pozícia. Od pódiového umiestnenia ju delili rovné dve sekundy. “S jazdou som spokojná, urobila som maximum, čo bolo v mojich silách. Dala som do toho všetko a už dávno ma nič takto nezničilo. Je to trochu škoda, že som nezískala medailu. Vedeli sme, že od druhého do šiesteho miesta to bude otvorené. Myslím si, že sa nemám za čo hanbiť,” zhodnotila 19-ročná reprezentantka.

V rámci popoludňajšieho programu bola zo slovenských zástupcov v akcii ako prvá Ivana Mládková. V druhom semifinále v K1 na 500 m skončila štvrtá a predstaví sa v B-finále. Rovnako miestenku v B-finále si v K2 na kilometrovej trati zabezpečili Gábor Jakubík s Ákosom Gacsalom, ktorí v prvom semifinále obsadili 6. miesto. Taktiež Matej Rusnák v prvom semifinále v C1 na 1000 m skončil šiesty a predstaví sa v “béčkovom” finále tejto disciplíny. “Z môjho pohľadu som predviedol ideálnu jazdu. Išiel som od začiatku do konca to, na čo som mal. Oproti 500 m trati sa na kilometri cítim lepšie, ale ani polovičná vzdialenosť mi nevadí a jazdí sa mi na nej dobre. V B-finále sa pokúsim o čo najlepšie umiestnenie,” uviedol Rusnák.

Ešte dopoludnia sa predstavili traja slovenskí reprezentanti v B-finále. Kanoistka Gabriela Ladičová obsadila štvrté miesto na 200 m trati, keď vo vyrovnanej jazde zaostala za víťaznou Maďarkou Biankou Nagyovou iba o 33 stotín sekundy. V konečnom poradí sa zaradila na trinástu pozíciu a rovnaká priečka patrila aj kanoistovi Matejovi Rusnákovi na 500 m trati. Kajakárka Ivana Mládková skončila na šiestom mieste v “béčkovom” finále šprintu na 200 m, čo v celkovom poradí znamenalo pätnástu pozíciu.

Majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike – Szeged (Maď.) – sobota – výsledky A-finále so slovenskou účasťou:

K1 muži 1000 m: 1. Bálint Kopasz (Maď.) 3:36,07 min, 2. Josef Dostál (ČR) +1,24 s, 3. Fernando Pimenta (Portug.) +1,56, 4. Peter Gelle (SR) +3,92

K1 ženy 1000 m: 1. Tamara Csipesová (Maď.) 4:07,90 min, 2. Justyna Iskrzycká (Poľ.) +1,36 s, 3. Lizzie Broughtonová (V. Brit.) +2,54, … 5. Mariana Petrušová (SR) +4,54

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj