Moskva 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Aleksey Nikolskyi)
 

Si Ťin-pching počas stretnutia s ruským prezidentom v rámci Východného ekonomického fóra dal pokyn svojim podriadeným, aby v čo najkratšej dobe dohodli všetky formality k zahájeniu výstavby plynovodu Altaj po západnej trase, alebo, ako je tiež nazývaná, Sila Sibíra 2.

Ilustračné foto

Potrubie pomoci
Podľa slov ruského ministra energetiky Alexandra Novaka všetky technické podmienky ku stavbe nového plynovodu cez Altaj v súčasnom dopravnom koridore sú už odsúhlasené, zostáva len „trochu sa dohodnúť”. Minister dodal, že ide o dodávky asi 30 miliard metrov kubických plynu ročne. Pre porovnanie: podľa kontraktu medzi Gazpromom a CNPC má byť pomocou budovaného plynovodu Sila Sibíra prepravených 38 miliard metrov kubických plynu ročne. Predpokladá sa, že časť novej linky položenej na území RF bude dlhšia o 450 km.
„Počas rokovania s prezidentom Putinom prezident Si Ťin-pching oznámil, že zadal úlohu, aby v čo najkratšej lehote boli vyriešené otázky zmluvy o dodávkach plynu po západnej trase,” povedal Novak novinárom na VEF.
O stavbe plynovodu po západnej trase sa začalo hovoriť už v roku 2006, ale rámcová dohoda bola podpísaná až po ôsmich rokoch. Dôvod, prečo teraz Peking žiada, aby bola urýchlená realizácia projektu, je zrejmý: bez ohľadu na obchodnú vojnu s USA sa čínska ekonomika rýchlo rozvíja. Spoločne s ňou rastie i spotreba energie. V roku 2017 sa spotreba plynu v ČĽR zvýšila o 15 % (na 237 miliard metrov kubických ročne) a za prvý polrok roku 2018 — o 17 % oproti rovnakému obdobiu minulého roku.
To znamená, že skôr alebo neskôr nebude stačiť ani nová trasa cez Altaj. Podľa názoru odborníkov sa do roku 2030 spotreba modrého paliva v Číne zdvojnásobí a dosiahne 480 miliard metrov kubických ročne. Vzhľadom k tomu, že vlastná ťažba sa bude zvyšovať oveľa pomalšia, jediným spôsobom, ako zaistiť spoľahlivé dodávky plynu, bude jeho nákup od Ruska.
„Podľa našich strednodobých prognóz sa bude v roku 2035 pohybovať úroveň potreby dodávok ruského potrubného plynu do Číny medzi 80 až 110 miliardami metrov kubických,” uviedol Alexej Miller.
Vyhrnúť si rukávy
Aby si Gazprom zachoval status najspoľahlivejšieho dodávateľa energie, musí zvyšovať ťažbu. Práve tomu sa teraz venuje táto ruská spoločnosť. Podľa Millerových slov sa v tomto roku objem vyťaženého paliva zvýšil takmer o päť percent, na 495 miliard metrov kubických. Väčšina analytikov je presvedčená, že hranica 500 miliard metrov kubických môže byť prekročená.
Plynovod však nie je jediný spôsob, ako dodávať energiu do Číny. Spoločne s rozvojom spoločného dopravného plynového systému dvoch krajín Čína zvyšuje nákup ruského skvapelneného zemného plynu (LNG). Už v minulom roku bol LNG 19 % celkového vývozu modrého paliva v portfóliu spoločnosti Gazprom.
Ďalšie krajiny regiónu tiež rozširujú spoluprácu s ruskou plynárenskou spoločnosťou. Počas pracovného stretnutia Alexeja Millera a prezidenta juhokórejskej spoločnosti KOGAS v rámci VEF boli uvedené veľmi zaujímavé čísla. V tomto roku Soul zvýšil nákup ruského LNG takmer o 20 %. Zatiaľčo za celý rok 2017 juhokórejské terminály prijali od Gazpromu 1,9 milióna ton paliva, už v prvom polroku tohto roku tankery dopravili z Ruska 1,2 milióna ton.
O ruský LNG má záujem i Japonsko. Podľa slov ministra hospodárskeho rozvoja Maxima Oreškina Rusko dodalo na japonský trh len za január tohoto roku 668 tisíc ton skvapalneného plynu. V Tokiu sa chystajú zvýšiť objem nákupu. Na VEF premiér Šinzó Abe vyjadril prianie, aby bola rozšírená spolupráca s Moskvou, a priznal, že bez ruského LNG nemôže byť globálny palivový trh stabilný.
„Ruský LNG zo Severného ľadového oceánu bude vďaka spolupráci s Japonskom obrovským stabilizujúcim faktorom pre svetový trh,” zdôraznil Abe.
Priaznivé perspektívy sa pre Rusko otvárajú i na vietnamskom energetickom trhu. Počas oficiálnej návštevy predsedu vládnucej komunistickej strany Nguyễn Phú Trọnga v Soči začiatkom septembra bolo podpísané memorandum o dodávkach ruského LNG a rozvoja spoločných projektov plynových elektrární.
 
USA sú nervózne

Neúspešná ekonomická politika Washingtonu ohrozuje plánované projekty v oblasti rozšírenia ťažby a dodávok LNG za hranice. Hoci sa dnes americkí plynári cítia na ázijskom trhu dobre, nádej na obsadenie prvého miesta v dodávkach tohoto druhu paliva sa postupne strácajú.
Koncom roka 2019 majú byť americké kapacity na výrobu LNG strojnásobené: z 3,6 na 9,6 miliard ft3 denne (rádovo 100 miliard metrov kubických ročne). Keď však Rusko zatlačí podľa prognózy na USA na ázijskom trhu, Američania jednoducho nebudú mať kam prepredávať skvapalnený plyn.
Napríklad v Európe, na ktorú sa tak spoliehajú vo Washingtone, sú prijímacie terminály zaťažené menej než na štvrtinu. A koncom roku 2019, kedy bude zahájená prevádzka Severného prúdu 2, dopyt po americkom LNG úplne zmizne.
 
Príspevok Gazprom zachraňuje Áziu pred energetickou krízou zobrazený najskôr Hlavné správy.